Rop fr.o.m. 1 säljes endast på anbud
Skulptur glas, orientalisk herre, 1900 tal, H 32,5 cm
Herend, figurin, örn, H20cm
Lisa Larson, Gustavsberg, figurin, Pelle, H20cm
Herend, figurin, pojke på gås, H20,5cm L26cm
Vicke Lindstrand, Kosta, 2st skålar, signerade Kosta LH 1845, undergång i gult, grönt och blått, H12,5 & 13,5cm D12 & 13cm
Vicke Lindstrand, Kosta, 5 delar konstglas, signerade, H4-10cm D10, 12 & 17cm
Eva Englund, Orrefors, Maja, skål på fot, H10cm D12,5cm samt 10st assietter, D18cm
Snowracer, Tchuck & Heck, Vostok, Ryssland, 1970-tal, ytslitage
Paul Kedelv, Flygsfors, skål, Coquille, underfång i vitt och lila, signerad Flygsfors -61 Coquille, H10cm D28cm
Paul Kedelv, Flygsfors, vas, Coquille, underfång i grönt, signerad Flygsfors -59, H36cm, mindre beläggning
Paul Kedelv, Flygsfors, vas, Coquille, underfång i lila och rosa, signerad Flygsfors, H47cm, små fotnagg
Paul Kedelv, Flygsfors, vas, Coquille, underfång grönt och vitt, signerad Flygsfors -61 Coquille, H22cm
Paul Kedelv, Flygsfors, skål, underfång i vitt och lila, signerad FLYGSFORS -55 KEDELV, H14cm L34cm
Tanghäst, bemålad keramik, 1900-tal, H62cm L61cm, små nagg, glasyrkrackelering
Bergboms, 2st bordslampor, höjd: ca 59cm, ytslitage och patina.
3 delar silver: sockerskål D5,5cm, gräddsnipa H6,5cm samt fat L15,5cm, total vikt ca 202g
4st saltkar, silver med glasinsatser, H4cm D4cm & H5cm D6,5cm + 4st saltkarsskedar, silver, L6 & 6,5cm, silver vikt ca 145g
Bägare, silver, H11cm, gravyr, vikt ca 104g
15st skedar, silver, L10,5-20,5cm, gravyr, total vikt ca 261g
2st bägare, silver, Egypten, 1960-tal, en med guldfärgat kors i relief, H7,5 & 8,3cm D6,8 & 6,5cm, total vikt ca 186g, bruksrepor
12st teskedar, silver, W&SS Horsens Danmark, 1957, L11,5cm, total vikt ca 173g
4 delar silverföremål bl.a. bägare Löfman, dosa 2,5x2,5cm, total vikt ca 156g samt saltkar, silver, fyllt, H4cm
Kandelaber, silver, G A Dahlgren, 1930 Malmö, 5 ljusarmar, H20cm, diam. ca 35cm, fylld, stearinrester, en ljusarm med lagning
2st saltkar, ställning i silver med glasinsatser, H3cm L5cm, totala silver vikt ca 38g, viss ärgning
2 delar silver, sked L 20 cm och förläggskniv L 26 cm, rostfritt blad, opiumpipa L 20 cm samt Tärnan sköterskeur D 2,5 cm
Parti prydnadsställ, mestadels i trä, samtliga med slitage, några plastställ saknar vik lås. 2 lådor.
Parti plastfigurer, mestadels cowboys och indianer m.m., samtliga delar med slitage, små defekter kan förekomma.
Äldre dockskåpsmöbler i plåt och trä m.m, skador, slitage
Parti dockskåpsmöbler bl.a kök och badrum m.m, slitage
Parti blandade frimärken, brev, även äldre, bl.a. med båtstämplar 1950-tal m.m.
Bok Sveriges store män, G.H Mellin, 1800 tal, ej komplett, skador samt vykortsalbum, äldre vykort Lund, 202 st
3 st mikrofoner 1940/50 tal, för funktionen ansvaras ej
Märklin, ett lok, 15 vagnar varav 3st med belysning samt en lyftkran på räls,för funktionen ansvaras ej
Svenska silvermynt, 40% 264g, 80% 105g, järn och kopparmynt m.m
Märklin, räls, lok, 3vagnar, småbilar samt Brio lok +vagnar
Parti lego samt leksaksfordon bl.a Tekno, Matchbox mfl, bruksslitage
Nao, figurin, H18cm samt Lladro, 3st figuriner + butiksskylt, H12-21cm, hundens öra med glasyrmista
Kunglig Dansk, 2st figuriner, 1:a sortering, H15 & 17cm samt Bing & Gröndahl, 4st figuriner, 1:a sortering, H11, 14 & 20cm
Bertil Vallien Boda Åfors vas, sign, H 17cm samt Bertil Vallien Kosta Boda huvud nr 92853 H 8cm, sign
Keramos figurin H 13 cm L 28 cm, Goebelkatt med träsvans H 19 cm, Lladrofigurin H 21 cm samt figurin Spanien H 14 cm
Staffordshire 2st figuriner H 7,5 och 9 cm, skador samt Bing & Gröndahl, 3st figuriner H 9,5- 18 cm, I:a sort
4 st nötknäppare varav 3st Erzgebirge/Expertic höjd 25 och 27 cm, en saknar ett öga samt en omärkt höjd 25cm
9st dalahästar H 4-16 cm samt tupp H 17 cm, slitage
Parti ljusstakar bl.a 2st Hans Agne Jakobsson , H 3 cm , 5 st Jens Quistgaard H 6 cm mfl
Tapio Wirkkala, flaska, bärnstensfärgat glas, signerad TW, H23cm, mindre beläggning
Schaubachkunst 5 figuriner H 15-25 cm
Monica Bratt, Reijmyre, 13st champagneglas, H17,3cm
4st figuriner H 16-26 cm samt I par ljusstakar H 17 cm
Lasse Åberg 4st ölglas H 23cm och karaff H 28cm samt Ritzenhoff ölglas H 25cm och 2st snapsglas H 11cm
Kunglig Dansk, 4st fåglar + fisk, 1:a sortering, H7-8cm samt Bing & Gröndahl, 5st fåglar, 1:a sortering, H6 & 9cm
Wallendorf, figurin, H18cm samt Schaubach, 2st figuriner, H16 & 15cm
Anne Nilsson Orrefors, 4st vinglas Polka, H 20 cm
Eva Englund, Orrefors, skål, Maja, H16cm D17,5cm samt Ove Elvén, Orrefors, 2st ljuslyktor, Eternell resp. Paradis, H15 & 11cm
Lasse Åberg 7 st ölglas varav 2 lika H 23 cm
Figurin, Tyskland, 1950-tal, märkt Western Germany 1083, möjligen Cortendorf, H28,5cm
Kjell Engman, Kosta Boda, 2st champagneglas, Mermaid, H26cm.
Bordsur, Yngve Tjäder Nusnäs Mora, bemålat trä, signerad/autograf av Mora-Nisse H 34 cm
Bing & Gröndahl, 7st figuriner, 1:a sortering, H12-20cm
Lisa Larsson All världens barn Nord H 12 cm samt 2st äggkoppar H 8 cm
Kunglig dansk figurin H 20 cm samt Bing&Gröndahl 4st figuriner H 11 cm
Anna Erhner Kosta Boda 6st vinglas H 19,5 cm, med flerfärgade linjer och fot
Lladro, 8st figuriner, H7,5-22cm samt Nao, 2st figuriner, H21 & 30cm, blomnagg
Kaj Bojesen pingvin Puffin höjd 19,5 cm, Kaj Bojesen häst höjd 14cm samt George Jensen elefant i trä höjd 9cm