Rop fr.o.m. 1 säljes endast på anbud
Poul Henningsen för Louis Poulsen, taklampa, PH5, D50cm, något skev, mindre ytslitage
Golvlampa, smide, jugendstil, H146cm, bruksslitage
Poul Henningsen för Louis Poulsen, taklampa, PH5, D50cm, senare bemålad
Väggspegel, förgylld ram, H94cm L65cm, bruksslitage
Birgit Sillen (1917-2002), olja på duk, Vindväntan (havsmotiv med segelskepp), signerad B Sillen, bildmått: 107x124cm (D).
Karl Bergman, olja, Kustmotiv med tallar, signerad K. Bergman, bildmått 83x127cm
Bengt Lindström, lito, 337250, bildmått 62x49cm samt Bengt Böckman, lito, 42/100, bildmått diam. 29cm
Stig Claesson, Slas, lito, bildmått 54x44cm samt Jules Schyl, lito, bildmått 28x38cm
Olja, oidentifierad konstnär, monogramsignerad ÅP, motiv från Hornbaek Danmark 64x82cm
Anita Nilsson, akvarell, Benalmadena 1974 29x38cm samt Lillemor Rudolf Hall, lito, 37/300 31x42cm
Lars Norrman, akvarell, bildmått 11x16cm samt Harald Wiberg, tusch, bildmått 21x15cm
Bert Österlund (1912-1981), olja på duk, vintermotiv med hare, signerad B.Österlund, bildmått: 49x60cm (D).
Olja på duk, oidentifierad konstnär, surrealistisk komposition, osignerad, 1900-talets första hälft, bildmått: 92x60cm.
Gunnar Hansson (1913-2007, Lomma), olja på pannå, stilleben, daterad 1945 och signerad GHansson, bildmått: 30x40cm (D).
Hans Paap (1894-1966), olja på duk, porträttstudie, signerad HANPAAP, bildmått: 41x36cm.
Olja på pannå, figurkomposition vid fiskeläge, monogramsignerad NN, bildmått: 35x40cm.
2st oljor på pannå, oidentifierad konstnär, geometriska kompositioner, monogramsignerade KS, bildmått: 37x45cm, 45x37cm.
Hans Osswald, 2st oljor, bildmått 39,5x79cm samt 30x108cm
3st inramade bilder, bildmått 12x23,5cm, 21x15,5cm samt 28x28cm
Akvarell på textil, otydligt signerad, motiv med pappegojor i palmträd, möjligen signerad Gusdek ?..., bildmått: 81x105cm.
Torsten Esbjörnsson (1925-2012), 2st färglitografier, komposition, numrerade och signerade, bildmått: 35x35cm, 44x40cm.
Piotr Bogusz (Polen), olja på duk, Man on focus/Mannen i fokus, signerad bogusz, bildmått: 121,5x121,5cm.
2st sidenbroderier, orientaliska, dekor med elefant och fladdersmöss samt med fågel, 41x54cm, skador
Anna-Lisa Eriksson, 2st oljor, stilleben 28x22cm och 46x33cm samt Hove, 2st oljor, blomsterförsäljare 22x15cm
Skåp, Bestå, IKEA, 6 hyllplan, 2 dörrar med tryck och öppna funktion, H139cm L121cm B41cm, mindre bruksslitage
Trädgårdsmöbler, 7 delar, flätad plast, 6st stolar samt bord med glasskiva, H73cm D160cm, bruksslitage
Trädgårdsbord, Grythyttan, D120cm, bruksslitage, ytslitage, en träbräda ersatt
Trädgårdsbord, Grythyttan, D120cm, bruksslitage, ytslitage,
Byrå med 3 lådor, Hemnes, IKEA, H97cm L110cm B51cm, mindre bruksslitage
Jalusiskåp, omkring 1900, H181cm L77cm B56cm, bruksslitage, ytslitage, fanerskador, repor
Stegpall, 1970-tal, H59cm, bruksslitage
2st pallar, svart/röd, läderimitation, H42cm L38x37cm samt H40cm L34x35cm, bruksslitage
Skänk, Bestå, IKEA, 4 hyllplan, 2 dörrar med tryck och öppna funktion, H74cm L120cm B42cm, mindre bruksslitage
Skåp, Bestå, IKEA, 4 luckor med tryck och öppna funktion, H128cm L140cm B42cm, mindre bruksslitage, ovansida med repor
Bruno Mathsson, Dux, sängram i krom Ulla, 208x113cm, sängmått 200x105cm, bruksslitage
3st barstolar, Bernhard, IKEA, förkromad benställning med vit sits, H91cm, obetydligt bruksslitage, 2 sitsar med små fläckar
Bänk, metall stomme med träsits, H53,5cm L128cm B38cm, bruksslitage, ytslitage
2+2st stolar, nyrokoko stil med broderad sits, bruksslitage
Kista med smidesbeslag, H55cm L104cm B55,5cm, bruksslitage, ytslitage, torrsprickor
Komod/byrå med stenskiva, jugendstil, H76cm L90cm B56cm, bruksslitage, ytslitage, skiva med små kantnagg
Kista med smidesbeslag, H55cm L105cm B56cm, bruksslitage, ytslitage, lås med rostangrepp, fläckar
Armlänsstol, barockstil, rygg med broderad klädsel, bruksslitage
Kista, 1800/1900-tal, smidesbeslag, H43cm L69cm B50cm, bruksslitage, åldersslitage, torrsprickor
Stegstol, Biblos birch, höjd som stege 91cm, höjd som stol total 90cm, bruksslitage
Pall, Smedbo, stomme i förkromat rostfritt stål samt sits i vit werzalit, H47cm D35cm, mindre bruksslitage
Stegpall, 1970-tal, H59cm, bruksslitage, ytslitage, mindre rostangrepp
Rakspegel, Karl-Johan stil, H148cm, torrsprickor, bruksslitage, ytslitage, fanerskador
Skåp, Bestå, IKEA, 6 hyllplan, 2 dörrar, H138cm L120cm B42cm, mindre bruksslitage
Gungstol, svartlackerad metallstomme med fjädersits, ändar med kromavslut, 1950/60-tal, senare klädsel.
Sybord, gustaviansk stil, H73cm L55cm B41cm, ytslitage, bruksslitage, bruksrepor
Komod med stenskiva, H75 + 34cm (total höjd 109cm) L63cm B43cm, åldersslitage, bruksslitage, ytslitage, småskador
2st piedestaler, förgyllda med stenskivor, H65cm L26x26cm, en skiva lös samt H66cm L25x25cm, bruksslitage
Byrå, rokokostil med bronserade beslag, 3 lådor, H67cm L29,5cm B24,5cm, bruksslitage, ytslitage
Soffa, Ire Möbler, röd tygklädsel, förkromad underrede, H65cm L150cm B92cm, bruksslitage, en kortsida med små sömskador
Fåtölj med resningsfunktion, Seat-up, O.H. Sjögren Tranås, bruksslitage, ett armstöd med mindre torrpsrickor
Stol, 1960-tal med galoon klädsel, bruksslitage, klädsel med liten skada
2st fåtöljer på hjul, brun manchester, stålrör, 1960/70-tal, sannolikt IKEA, bruksslitage
Ekerö, fåtölj samt fotpall, tygklädsel med växtdekor, fint skick