Rop fr.o.m. 1 säljes endast på anbud
Lisa Larson, Gustavsberg, figurin, Johanna, H16cm samt katt, H12cm
Lore Friedrich-Gronau för Rosenthal, figurin nr. 1665, flicka med rådjur, märkt Lore, H16,5cm
Lisa Larson, Gustavsberg, katt, H11cm L33cm
Lisa Larson, Gustavsberg, figurin, Amalia, H18cm
Golvvas, land-och figurscen med delvis förgylld dekor, Kina, 1900-tal, höjd: 60cm, mindre ytslitage.
Piedestal med ytterfoder, flintgods med blå blomdekor, Engelsk stil, 1900-tal, höjd: 59+27cm, mindre ytslitage.
Rosenthal, figurin, hund samt Kunglig Dansk, 6st figuriner, 1:a sortering varav två 2:a sortering, H4-14cm
Erzgebirge, ljusstake, karusell med 3 våningar, H27cm, medföljande original kartong, obetydlig bruksslitage
6 delar orientaliska föremål, 1800/1900-tal även äldre, H2,5-5cm, en del med nagg, grön vas lagad/restorations
Figuringrupp i form av rådjur, möjligen Keramos, otydlig stämpel, H43cm L35cm, fotringsnagg/chip to base
2st skuggmarionettdockor, L57 och 60cm, slitage. Proveniens: Herpetolog Richard Wahlgrens samlingar, Lund
7st långpipor, L46-95cm samt 3st utan skaft varav en saknar lock, några pipor med silverbeslag, slitage samt några små skador
Christian Thomsen, Kunglig Dansk, figurin nr. 1549, Potatisplockerska, 2:a sortering, H27cm
Christian Thomsen, Kunglig Dansk, figurin nr. 1319, Skvaller, 2:a sortering, H30cm
Penselvas, Kina, land-och figurscen, 18/1900-tal, bottenmärkt med rött sigillmärke, höjd: 29cm.
Gunnar Ander, Ystad Metall, ljusstake, smide och glas, märkt Ystad-Metall MADE INSWEDEN, H32,5cm, mindre stearinrester
5st gafflar, silver, L15cm, total vikt ca 120g
Skål, silver, H5,5cm D16cm, vikt ca 292g, repor
12st skedar, silver, 1800-tal, Alfred Ambrosius, Stockholm, L19cm, total vikt ca 645g, bruksslitage
Silverskål på fot, H8,5cm, vikt ca 145g samt tårtspade med skaft i silver och blad i nysilver
2st skedar, silver, Ryssland, Dimitry Ilyich Tverskoy, S:t Petersburg 1845, L22cm, total vikt ca 140g, gravyr, bruksrepor
Bägare, silver, H6cm samt 3st marmeladskedar, silver, L10-11,5cm, total vikt ca 125g
12st kaffeskedar, Svenska Flora, silver, GEWE 1900-talets sistahälft, L10cm, total vikt ca 105g, bruksslitage
18 delar silverföremål bl.a. 12st kaffeskedar, kaktänger, slev, m.m. L11-17,5cm, total vikt ca 263g
12st skedar, silver, L11cm samt 16st skedar, silver, L10cm, total vikt ca 260g, bruksslitage
12st kaffeskedar, silver, Rosen, L10,5cm, sked, silver, L18,5cm, gravyr, total vikt ca 192g samt tårtspade med silverskaft
Slev, silver med träskaft, Erik Gustaf Wiberg, Hudiksvall 1877, L45,5cm, åldersslitage
Parti äldre leksaker: plåtkök, plåtvåg, dockhuvud porslin, Mecki docka + bok, kulram, dockvagn samt kortspel, slitage
Dock och dockskåpsmöbler, slitage
Parti leksaksbilar bl.a. Corgi, Matchbox, Dinky toys m.fl.
Fleischmann, modelltågdelar bl.a. skenor, växel, vagnar, m.m. Poscher, vagn samt småbilar, bruksslitage
3st bilmössor/pilot/flyg, svart läder, åldersslitage, bruksslitage samt parti glasögon, bruksslitage, åldersslitage, viss angrepp
Brio, tågbana med broar, färja m.m. delvis slitage samt ett par Lego, mestadels Duplo, bruksslitage
Parti 13st dockor med tillbehör, därav 4st Mattel bl.a. Barbie och Ken, slitage
Parti vykort, ca 800st
Parti pins, nålar, majblommor, blockflöjter, slipsklämmor, manschettknappar, m.m.
5st replikvapen, L43-96cm samt 2st kruthorn
Nordstedt och Söner, skolplansch, bildkarta över Afrika, mått 155x133cm, revor och slitage
Hjälm, Integral, Can, strl L (59-60), bruksslitage
Tvärflöjt i låda, Artley
Guhl & Harbeck, pennvässare, Jupiter 2, L30cm, bruksslitage
4st modellbilar, L10-26cm samt sparbössa i form av bil, L18cm
Philips, GPS Navigation MK8, för båt, medföljande handbok, för funktionen ansvaras ej
Bing & Gröndahl, 5st figuriner, H9,5-20cm. Kunglig Dansk, figurin, H8,5cm samt Rosenthal, figurin, H8,5cm
Lisa Larson, Gustavsberg, figurin, Väst, H13cm
Goebel, 2st figuriner, H15 & 16cm samt Goebel, väggrelief, 14x16cm
Lalique, vas på fot, Dampierre, märkt Lalique France, H12cm D9cm, obetydligt mynningsnagg
Kunglig Dansk, figurin, nr. 4502, 1:a sortering, H23cm
Dahl Jensen, figurin nr. 1003, Pekingese, 1:a sortering, H12cm
2st svanar i silver och glas, H7 & 13cm. Saltsked, silver, korkskruv tenn, 6 små tomtar, H3-8cm samt salt & pepparströare, H6cm
Meissen, fat, dekor med blommor samt delvis förgylld, 1:a sortering, D30cm
Bertil Vallien, Kosta Boda, miniatyrvas, signerad, H5,5cm. Brio, gå-hund, H18cm, slitage samt bläckställ, H8cm
2st veckskålar, glas och vitmetallfot H18 & 19cm D25 & 29cm, bruksslitage
Reijmyre, 14st remmare, H17,5cm, någon fot med små nagg
Kunglig Dansk, 3st figuriner, 1:a sortering, H14, 17 & 18cm
Kurt Steiner, Wallendorf, figurin, Kvinnlig bågskytte, märkt K. Steiner W 1764 GERMANY 1893, H24cm
Royal Krona, 4st ljuslyktor, H8cm D9cm
2st vaser, Art Deco, H19 & 20cm
2st bronsfigurer, H16 & 21cm
Lalique, fat, D15,5cm
Trelleborg, 12st remmare, H19,5cm
2st veckskålar, glas och nysilverfot, H16 & 25cm D22 & 24cm, bruksslitage
Kunglig Dansk, 6st assietter Musselmalet, helblond nr 1/1087, D17cm
Meissen, terrin med lock, Lökmönster, H15cm D14cm, 1:a sortering
Lalique, fat samt fågel, märkta Lalique France, H8cm D15cm
Kunglig Dansk, 6st figuriner, 1:a sortering varav en 2:a sortering samt Bing & Gröndahl, figurin, 1:a sortering, H6-18cm