Rop fr.o.m. 443 säljes endast på anbud
Lisa Larson, Gustavsberg, figurin, Ko, ur serien Stora Zoo, H12cm
Lisa Larson, Gustavsberg, figurin, Bulldog, ur serien Stora Zoo, H13cm
Dahl Jensen, figurin nr. 1078, terrier, 1:a sortering, H14,5cm
Niels Nielsen, Bing & Gröndahl, figurin, Murare nr. 1786, 1:a sortering, H29cm
1 par konsoler, H19cm
2st konsoler med bronserade detaljer, H9,5cm
1 par spegellampetter, gustaviansk stil, H37cm, slitage
Goebel, figuringrupp: Snövit och de sju dvärgarna samt prins, H7-14cm, någon med glasyrkrackeleringar
Kunglig Dansk, kaffeservis, Musselmalet, helblond, 10st fat nr. 1/1035 samt 10st koppar nr. 1/1035. 1:a sortering
Edward Hald, Orrefors, skål med fat, Öarna, 1926, gravör Karl Rössler, H10cm D28cm, nagg
Marianne Westman, Rörstrand, Picknick: ugnsform 36x28cm, 2 små skönhetsfel i porslinet samt fat/bricka 42,5x22,5cm
2st pärmar frimärken, Tyskland och delstater, även 1800-tal
2st pärmar frimärken, Kina, Japan, Ryssland, Litauen, Mongoliet, Vietnam, Turkiet m.fl.
3st pärmar frimärken, Ryssland, även 1800-tal, fin samling
5st pärmar frimärken, Polen, fin samling
Parti svenska postfriska frimärken i häften, några rabattfrimärken förekommer, totalt nominellt värde ca: 6550kr
Parti svenska postfriska frimärken i häften, delvis äldre samt låga valörer, nominellt värde ca: 5190kr
Parti svenska postfriska frimärken lösa i 3st album, nominellt värde ca: 5270kr
TV, Samsung LCD, 40-tum, härom lämnas ingen funktionsgaranti
1 par ljusstakar, silver, stämplad 900K MANUEL, H25cm, total vikt ca 406g
Parti silverskedar bl.a. Möllenborg 1800-tal, total vikt ca 500g, delvis med gravyr
Bägare, silver, Isreal Eseevich Zakhoder, Ryssland 1892, H6cm, vikt ca 42g
2st supskedar, silver 1800/1900-tal, L11,5 & 12,5cm, total vikt ca 52g
Fat, silver, L35cm, vikt ca 330g
Ringklocka, silver 1862, H11,5cm, vikt ca 83g, handtag tilltryckt
2st äldre nallar, H42 & 70cm, slitage samt kulram
Parti äldre klippdockor samt bokmärken
7st dalahästar, H5-15,5cm samt 4st träfigurer, H11-21cm, samtliga med slitage
Parti lockaskar/dosor samt brevpressar, H1,5-11cm
4st miniatyrtavlor, 4,5x5, 7x7,5 & 6x8cm
Georg Jensen, 3st julprydnader i mässing, H10-12cm samt Royal copenhagen, 2st hänge fåglar, L11,5cm
Parti orientaliska föremål bl.a. tvålstensfigurin H15cm, lockurna H11,5cm, 4 fat D13,5cm, m.m.
11st stenåldersyxor, flinsten, L8-22cm, största yxan med lagningar
2st portföljer i skinn: Cavalier 44x31cm samt The Bridge, Italien, 40x30cm, bruksslitage
4st promenadkäppar varav en med 14 K gulddekoration samt en med avslut i silver med gömma, L89-97cm
3st portföljer varav 2 i skinn: Italien 39x28cm, Vachetta 41x30cm samt 43x28cm, bruksslitage
Gunnar Nylund, Rörstrand, figurin, Ekorre, numrerad 500/86, H17cm
Dahl Jensen, figurin nr. 1007, Flicka i pyjamas, 1:a sortering, H18,5cm
Gunnar Cyrén, Orrefors, 2st snapsglas, Nobel, H16,5cm, ett glas med skönhetsfel på mynningen
Goebel, 3st glasfiguriner, H9-13cm, 2 små skålar på fot varav en fot i silver, H6 & 8cm samt flakong H11cm
Samlarlåsa bl.a. tomtar H5-8cm, skål med 3 små grisar H8cm L11cm, höns och ankor med fjäderben H6-7,5cm, slitage
6st äldre leksaker bl.a. Schuco hund, fågel saknar näbb samt nycklar saknas
Krämkopp, H8cm samt 3st flakonger, H11-23cm, en med blomnagg, delvis slitage
Lladro, figurin, romantisk pojke och flicka, höjd: 25cm.
Orrefors, slipade glas: 6st champagneglas H20cm samt 6st whiskeyglas H8,5cm
Aftonväska, dekorerad med färgade pärlor, 13x18cm samt keramikvas, sydeuropa, H15,5cm
Simon Gate, Orrefors, 4st champagneglas, Salut, H19cm samt Orrefors, 4st vinglas, H20,5cm
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, 4st vaser, Open Mind, signerade, H9,5 & 10,5cm
John Andersson, Höganäs, 7st miniatyrer, H2-7cm. Carl Harry Stålhane, Rörstrand, miniatyr, H5cm samt miniatyr, H1,8cm
Axel Salto, Kunglig Dansk, skål, stengods med brun/svart glasyr, ristad signatur SALTO 20691 DENMARK, H5cm D8cm, spricka/crack
Samlarlåda bl.a. flakonger, saltkar, m.m.
Herend, figuringrupp, häger, H23cm
Berndt Friberg, Gustavsberg 1941, skål, stengods, gröntonad harpälsglasyr, signerad Friberg K & studiohand, H4,5cm D9,7x9,7cm
Murano, fågel H24cm samt Harald Salomon, Rörstrand, figurin, H24cm
Hummel, 7st figuriner, H10-14,5cm, en med litet nagg
Lalique, 3st fåglar bl.a. Hirondelle, H7-16cm
Millefiori, vas H14cm, mynningsspricka samt 2st skålar, Laticinoteknik, Italien, D11 & 12cm
Armand Marseille, docka, H35cm, ett finger med litet nagg samt äldre pusselspel, slitage
Ivan Fisk, träskulptur, häst, H12,5cm L18cm
3st miniatyrvaser, Kina 1900-tal, polykrom dekor med kalligrafi, botten märkta, höjd ca 9cm och 10cm
Kunglig Dansk, 2st krämkoppar, Musselmalet, nr. 1/744, 2:a sortering samt Georg Jensen, ljusstake, H4cm D11cm, repor
6st slipade vinglas H18cm samt 8st remmare, Tyskland, H18cm
Parti 127st ölburkar, bl.a. Falcon, Karjala, Gränges, Risingsbo m.fl., 1970-tal
Parti 114st ölburkar, bl.a. Lion, Nordkalott, Sandvalls, Tuborg m.fl., 1970-tal
Vas, orientalisk, 1900-tal, H43cm, litet dekor nagg
Wilhelm Kåge, Gustavsberg, skål, Argenta, D29cm
Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 3st vaser, H15-23,5cm, samtliga med beläggningar
Alf Ekberg, skulptur i form av äpple, höjd 13cm med sockel samt Johansfors, skål, H17cm D20cm
Jörgen Mogensen, stengodsvas, H15cm
Jardinär, majolika, H21cm L41cm, äldre lagningar
Gabriel, figurin, fajans, gorilla, H28cm, underglasyrkrackeleringar
Hald, Orrefors, skål H11cm D21cm med fat D22cm samt skål H10cm D20cm med fat D18,5cm, 1930-tal, graverad dekor, en skål med nagg
Stig Lindberg, Gustavsberg, 2st fat, Domino, 15x15cm & 20x20cm, glasyrmistor
KPM Tyskland, matservis: terrin, bringare, 2 skålar, 12st mattallrikar, 12st djupa samt 9st assietter
Bing & Gröndahl, kaffeservis, Måsen: 15st koppar, 14st fat samt 15st assietter. 1:a sortering
Johnson & Bros, servisdelar, Fish: 6st tallrikar, L26,5cm, en med krackeleringar samt uppläggningsfat, L42cm
Meissen fat, D31cm, skönhetsfel samt fotnagg
Kunglig Dansk, servisdelar, Blå blomst: fat D29cm, skålfat D18cm samt 2st skålfat på fot, H6 & 15cm D17,5 & 21cm
Marianne Westman, Rörstrand, Picknick: ugnsform 30x23cm samt uppläggningsfat 44x22cm
Golvvas/paraplyställ, Portugal, 1960-tal, H41cm, mynningsspricka samt 2st kopparkärl, H19 & 24cm D20 & 29cm
Malmgryta H15cm D36cm, ben ersatta med smidesställning, kopparkanna H21cm samt kopparkärl H27cm
Parti LP-skivor bl.a. Simon Garfunkel, John Lennon, Supremos, Elton John m.fl. 38st, slitage
Leksaker: affärsdisk NK livs, dockgarderob med kläder och tillbehör, docka m.m, armar av på docka
Svepask, daterad 1778, handtag senare, H18cm L53cm B29,5cm, ytslitage samt angrepp
Timo Sarpaneva, Iittala, 1 par ljusstakar, Festivo, H18,5cm
Paul Hoff, Gustavsberg, 4st skulpturer iform av ankor, höjd: 6,5cm-10cm, medföljande original lådor.
Kjell Engman, Kosta Boda, pokalglas, signerad, H25cm samt Bertil Vallien, Kosta Boda, pokalglas och vas, signerade, H20 & 18cm
Kunglig Dansk, skålfat D29cm samt Rörstrand ytterfoder H19cm D25cm
Tettau, 7st ytterfoder, motiv efter Carl von Linné, d15,5cm samt vas H18,5cm
Orrefors, 1 par ljusstakar, H29cm samt Val st. Lambert, 1 par ljusstakar, H24cm
Rörstrand, 2st ytterfoder, Waldemarsudde, H13cm D12,5cm samt ytterfoder, H30cm D25cm
Rörstrand, 5st ytterfoder, Waldemarsudde, H15cm D15cm
Gustavsberg, 3st ytterfoder, Waldemarsudde, höjd: 12,5cm, mindre bruksslitage, medföljande original lådor.
Vicke Lindstrand, Orrefors, 2st vaser med graverad dekor av rådjur resp. sjöjungfru, båda signerade, H17 & 15cm
Herrcykel, Flying Pigeon, mindre ytslitage och ställvis med rostangrepp, däck i behov av byte/luft
Herrcykel, DBS, 1970-tal, slitage och kraftig rostangrepp, däck i behov av byte/luft
Bordslampa/kullampa, mässing 1960-tal, märkt IA TYP 1405, H42,5cm, mindre ytslitage
Samovar, Dufva, omkring 1900, H42cm
Bordslampa, empir stil, Einar Bäckström, Malmö, H55cm, höj och sänkbar
Parti bl.a. Rörstrand, Picknick skål D23cm, Grön Anna, 2st ytterfoder D12,5cm, mugg, kockum kittel, Ekeby fat D35cm, m.m.
2st skålfat, Japan, D42cm, ett fat med kantnagg
14st ytterfoder, mestadels Ekeby och Bo Fajans, H6,5-16cm D7,5-22cm samt 8st fat, bruksslitage
Parti bl.a. nysilver ljusstakar H21cm, skäkteträ L52cm, dalahäst H16cm, mättstock L70cm, klockställ m.m. slitage
Konsolhylla, H31cm L34cm
3st trämasker, Afrika, H43, 47 & 49cm, ytslitage
Rörstrand, 2st krus H16 & 23cm samt Göteborg, 2st krus H21 & 25cm
Parti bl.a. Gefle 6st assietter, Mambo, Iittala 2st muggar, Ilse Claesson skål, spricka, tekopp med fat, England, m.m.
Rosenthal kaffeservis: kanna, 12 koppar, 12 fat, 12 assietter, sockerskål samt gräddsnipa
3st vävnader: 117x56cm, 148x72cm samt 186x115cm, ställvis med fläckar
2st taklampskärmar, 1970-tal, H17cm D25cm, slitage samt fönsterlampa, H31cm
7st kopparmått, H5,5-26cm, ytslitage
13st träskulpturer, Afrika, H19-50cm, ytslitage
Parti: hängare 1970-tal, 3 vaser bl.a. Gustavsberg, H12-27cm, sparbössa, glasäpple, örn Beswick, m.m.
15st äldre ölflaskor, varav 14st s.k. knoppflaskor, 3st med etiketter: Arboga, Gnesta och Wexiö
Parti stenbordsdukar, åkdyna, kuddvar, m.m.
Bordslampa, Bergboms, H46cm
WMF, champagekylare, H22cm samt 2st nysilverbrickor, England, L33 & 39cm
Pokalglas, H27,5cm samt 6st snapsglas med spiralfot, H22,5cm
Tapio Wirkkala, 6st glas, Ultima Thule, H12,5cm samt Iittala, 4st dessertskålar på fot, Kastehelmi, H10cm D11cm
Parti linne, mestadels handdukar
Glasservis: 11st champagneglas, H21cm samt 11st vinglas, H17,5cm
7st prydnadsgäss bl.a. Vallis design, H10-23cm samt Vallis design, 2st vaser med Nils Holgersson motiv, H15cm
6st ytterfoder: Gustavsberg, Interflora, D20cm och 2st Oktavius D15cm, 2st Botani Garden D17cm samt Ekeby D17cm
Parti vävnader bl.a. stenbordsduk
Kosta, taklampa, H23cm D34cm samt 1 par sänglampor, Kosta, L21cm, färgstänk
Tilgman, bordslampa, H43cm samt bordslampa, H34cm, skärmhållarbricka saknas
Ytterfoder, majolika, H23cm D26cm, krackeleringar, fotring med nagg och lagning
Sevres, bordslampa, H57cm
Parti dukar bl.a. linnedamast samt Huva Beuty med pärlbrodyr
Vicke Lindstrand, vas, H10,5cm. Fotoram, koppar, H22cm. Stig Lindberg, mugg. Sigvard Bernadotte, kittel, m.m.
Orrefors, 12st snapsglas, H7,5cm. Tapio Wirkkala, 10st snapsglas, Niva, H7,5cm samt 2st FM glasfigurer, H12 & 21,5cm
8st biskvifiguriner, H7-17cm samt 1 par ljusstakar, Schierholz, H19cm
2st skivspelare: Technics FG Servo SL-BD 22D samt Technics Qvartz SL-QD22. För funktionen ansvaras ej
Grön Anna, plåtbricka, tillverkad för Rörstrand, 35x50cm samt keramikfat, Köpenhamns fajansfabrik, L51cm, slitage
Fiol, Stradivariusmodell, L60cm samt stråke, ytslitage
8 delar stengodsföremål bl.a. Stålhane, Rörstrand, m.m. H4-17cm D8-23cm
Musse Pigg, träfigur, 1950, H37cm, nos saknas, slitage
Westerblad, höghatt samt Failsworth, herrhatt, England, strl 58
Bricka, nysilver, England, 50x18,5cm, kant liten bristning samt 5st cocktailglas med kanna, H18 & 30cm, kanna med bruksslitage
Erik Höglund, Boda, 6st karaffer, klarglas med relief dekor, blandad sortering, H13-22cm, en propp saknas
Rörstrand, bringare, Blå eld, H16cm, Stålhane, skål D22cm samt Tilgmans, vas, H13cm
4st gycklarkrus varav ett Sjöbo, H12-16cm
Timo Sarpaneva, Iittala, 5st ljusstakar, Festivo, H7,5-21,5cm
Parti glasföremål: Bömisk kristall H25cm, slipad jardinär L28cm, 2st karaffer H19 & 23cm samt vas H21c,
3st ytterfoder H16-18cm d16-24cm, en med invändig spricka samt 2st krus, Gustavsberg och Göteborg
Ett par ljusstakar, brons, barock stil, kulfötter med delvis relief dekor, märkt: PT/SS KPD, 1900-tal, höjd: 28,5cm.
Bricka, nysilver, England, L40cm, slitage
3st bordslampor, H31-52cm, slitage
Brevettato (FR), herrbetjänt, bok och delvis mässing, hjultrissor, Italien 1970-tal, höjd: ca 106cm, mindre ytslitage.
3st väggreliefer varav en Norge, H32-49cm, små skador
Thomas Hellström, skulptur i form av gubbe med fisk, signerad THO samt etikettmärkt BLEKO RÄTTVIK, L27,5cm
Thomas Hellström, väggskulptur, koppar, metall och trä, signerad THO, L62cm
Bang & Olufsen, förstärkare med radio, Beosound 1600, L60cm B24cm, mindre ytslitage, för funktionen ansvaras ej
Bang Olufsen, stereo, Beocenter 2200 samt 1 par högtalare, Beovox ex50. Härom lämnas ingen funktionsgaranti
AWAB, köksstege med barnsits, stomme av kromad metall, 1900-talets mitt, höjd utan sits: 58cm, mindre ytslitage.
2st hatthyllor/hängare, Scherlin, H31cm L31x31cm, bruksslitage
2st vävnader, jugend, 1930-tal, dekor av flygande fåglar, mått ca 294x67cm
Jonas Bohlin, Källemo, tidningshylla, Magasin, svart lackerad, brickmärkt, höjd: 140cm, djup: 13cm, bruksslitage.
Brio barnvävstol, barnsolstol, dockmatstol samt barnpiano, torrsprickor. Ytslitage
Pälskappa, mink, hatt samt krage, Öbergs päls Malmö
Ivar Ålenius Björk, Ystad Metall, 1 par ljusstakar, Lilja, mässing, H12cm, mindre ytslitage
Stålhane, vas, 2:a sortering, H18,5cm. Bertil Vallien, 5st glas, Boda, H5cm
Kjell Engman, Kosta Boda, 4st ljusstakar varav 2 för värmeljus, Ice Age, märkta KOSTA BODA, H18,5-27,5cm
Lladro, figurin, H38cm
Gunnar Nylund, Upsala-Ekeby, golvvas, H36cm
Gunnar Hansson, figurin, H15cm L25cm
Gunnar Cyrén, Orrefors, vas, Sofiero, H25cm samt Erik Höglund, Boda, karaff, H25cm
Gustavsberg, parianfigurin, H25cm samt parianfigurin, gracer, H29cm, litet fotnagg.
Gustavsberg, julterrin, L27cm, bringare H22cm, gulnad och krackeleringar samt bringare med tomtar H15,5cm
Bertil Vallien, Orrefors, karaff, Chateau, H27,5cm, mindre beläggning samt Kosta, 1 par ljuslyktor, Snöboll, H7,5cm,
2st slipade vaser med graverat mönster, H21 & 25,5cm, slipad vas H29cm samt karaff med graverat motiv, H22cm
Bronsvas, Art Deco, dekor med flicka och pojke, omärkt, H25,5cm
Parti bl.a. Vicke Lindstrand vas, Kjell Engman vas, fyllehund, Erik Höglund glasskulptur, Bertil Vallien vas, m.m.
Nakterhus med kompass, H23cm, skador
Alvar Aalto, Iittala, vas, H16cm samt Bertil Vallien, Kosta Boda, 6st vinglas, Chauteau, H17cm samt cocktailglas
5st dalahästar H3-16,5cm samt snidad häst, monogramsignerad, H33cm
Lisa Larson, figurin, hund, H7cm. Edvard Lindahl, Gustavsberg, figurin, uggla, H4,5cm samt Gustavsberg, fisk, Abborre, H9cm L17cm
3st frimärksalbum, Sverige även 1800-tal.
Märklin-HO, modelltågs set bl.a. räls, vagnar, transformator, lok m.m., bruksslitage, för funktionen ansvaras ej.
Bernard Rooke, bordslampa, H45cm
Smycken, Snö of Sweden: 6st collier + 2 armband samt Rabinovich collier, Danmark, silver
Brosch, 18 K guld, vikt ca 3,1g samt 1 par örgängen, 18 K guld med pärla, en stopper saknas, total vikt ca 0,9g
Hänge till klockkedja, 18K guld, total vikt: ca 5,1g, bruksslitage.
Ring, 18 K guld med pärla, omärkt, strl 17mm/54, total vikt ca 4,1g, bruksrepor
Ring, 18 K guld med 5st diamanter 0,07ct, strl 16mm/50, total vikt ca 2,6g, bruksrepor
Ring, 14 K vitguld med 6st diamanter, märkt 1 8, strl 17mm/54, total vikt ca 2,1g, bruksrepor
Ring, solitär, 18 K vitguld med diamant, 0,10ct, strl 15,5mm/48, total vikt ca 1,9g, bruksrepor
Ring, solitär, 18 K guld med diamant 0,24ct, strl 16,5mm/52, total vikt ca 2,7g, bruksrepor
1 par örhängen, 18 K guld med slipade stenar, stift, L1,2cm, total vikt ca 0,7g
Pilgrim, collier samt armband
Pentti Sarpaneva, hänge med rörliga kläppar samt collier, brons, Finland, stämplad P. Sarpaneva, längd 10 & 32cm
Collier, bismark, 18 K guld, L43cm, vikt ca 13g, lås ersatt, möjligen ej guld
Brosch, 18 K guld, vikt ca 3,3g
Hänge, 18 K guld med 3st pärlor, H3,5x2cm, total vikt ca 6g samt collier, 18 K guld, L39cm, vikt ca 5,3g
Collier samt hänge i tvåfärgat guld, rött och vitt, 18 K, L43 & 3,7cm, total vikt ca 3,9g
8 delar smycken med bl.a. slipade stenar, allmoge stil
7 delar smycken, silver bl.a. ring med rökkvarts str 15,5mm/49, armband med Ganesha, olikfärgade, någon med slitage
Parti smycken, silver bl.a. hänge, örhängen, armband, broscher, m.m.
Parti allmogesmycke m.m. mestadels silver
Pärlcollier med 18 K guldlås, L41cm samt collier, ametistfärga stenar med 18 K guldlås, L51cm, sprickbildningar
3 delar smycken, silver: Elon Arenhill, brosch, L8cm. Fausing, brosch i form av katt, Danmark, L4cm samt armband, L19cm B4,5cm
Parti bl.a. speldosa/hänge, H3cm, Vasaorden skada, Riddarorder saknar bygel, m.m.
Parti: miniatyrtavla 6,5x8cm, hänge i silver med minnesbok, lornjett i silver, glas saknas samt 2st broscher i silver
Parti svenska postfriska frimärken i häften, nominellt värde ca: 8760kr
Parti svenska postfriska frimärken i häften samt i ett block, nominellt värde ca: 3080kr
Parti svenska postfriska frimärken i häften, nominellt värde ca: 5990kr
Slaglåspistol, L23cm
2st kåsor varav en Nikolaus Farki, D9 & 11cm L15 & 16cm samt 2st brevknivar, samearbete, signerad, en med nagg, L18 & 20cm
Josephine Baker, singelskiva med bl.a. J'ai deux amours, signerat omslag
3st stenåldersredskap, flinsten, L6,5-10,5cm, nagg samt ask ben och pärlemor L8,5cm
3st herrur 1950/60-tal: Certina d2,5cm, Tissot D2,7cm samt Atlantic D3cm, ej fungerade
3st fickur varav 2st dam med silverbeoetter, D2,7, 3,2 & 4,8cm samt Titus ur med hänge, ej funktionstestade
Swatch, 8st armbandsur i etuier, quartz, härom lämnas ingen funktionsgaranti
Swatch, 3st armbandsur i etuier, quartz, bl.a. kronograf, POP, härom lämnas ingen funktionsgaranti
Tissot, herrur, 18 K guld, Seastar, quartz, datum, baksida med gravyr, D3,4cm, medföljande etui, ej funktionstestad
Elgin, fickur, verknr. 5861764, ej fungerande, D5cm
Certina, damur, DS, datum, stål och delvis förgylld, D2,8cm, original läderrem, fint skick, för funktionen ansvaras ej
Swatch, Rotella, armbandsur i etui, obruten. Swatch, Pop, armbandsur samt Swatch böcker. Härom lämnas ingen garanti
Bordsur, Bonnet et Pottier Frankrike, empirstil, mässing och marmor
Väggur s.k. leijaklocka, H62cm
Väggpendyl, förgylld, H60cm
Bordsur, New haven USA, förgylld mässing, H25cm, för funktionen ansvaras ej, en framfot med bristning
Ljuskrona med prismor, gustaviansk stil, 6st ljuspunkter samt 5 ljusarmar för stearinljus, H57cm, bruksslitage
Ljuskrona, d39cm
Orrefors, taklampa, D46cm. Orrefors, vägglampa, D25cm samt taklampa, möjligen Orrefors, H10cm D27cm
Sciolari, takkrona, mässing med 8 ljusarmar, diam. ca 70cm
Malmkrona, dekor med gripar, D72cm
Ljuskrona, rokoko stil, H52cm
Taklampa, Art Deco, 4 ljusarmar med glaskupor, D65cm
Golvlampa, 1940750-tal, H133cm
Kosta, 2st taklampor, Hinken, H41 & 45cm D39 & 58cm
Väggspegel, H131cm med konsolbord och stenskiva, H75cm
Väggspegel med profilerad teak ram, 1960-tal, höjd: 105,5cm, mindre ytslitage.
Väggspegel, rokoko stil, H77cm L52cm
Harold Hooper (1923-1989, England), akvarell, komposition, signerad HHOOPER och daterad 1980, bladmått: 42,5x32,5cm
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, interiörmotiv med äldre herre, signerad V.Hansson, bildmått: 62,5x45,5cm.
Bengt Lindström (1925-2008), färglitografi, komposition, numrerad 33/150 och signerad Lindström, bildmått: 64x47,5cm.
Max Walter Svanberg, litografiskt tryck efter collage, fantasikomposition, signerad MaxWalters, bildmått: 57,5x45cm.
5st miniatyrtavlor, 4x5 & 6,5x8cm
Johan Meyer Andersen (1918-2005, Danmark), olja på duk, hästekipage i vintertid, signerad, bildmått: 49x69cm.
Helge Lundström (1923-2011), olja på pannå, 2st, landskapsmotiv, signerade och daterade, bildmått: 25,5x35,5cm, 30,5x46cm.
Arne Persson (1948-), olja på duk, abstrakt komposition, monogramsignerad AP och daterad 1983, bildmått: 70,5x52,5cm (D).
Olja på duk, oidentifierad konstnär, marinmotiv segelfartyg i stormväder, signerad a.Hjortgaard, bildmått: 64x95,5cm.
Ingrid Hallen, olja på duk, Love in New York, a tergo daterad 2015, signerad Ingrid Hallen, bildmått: 116x89cm (D).
Ingrid Hallen, olja på duk, Manhattan in my Heart, a tergo daterad 2015, signerad Ingrid Hallen, bildmått: 116x89cm (D).
6st träsnitt, kompositioner med manliga och kvinnliga figurer, Japan 18/1900-tal, bildmått: 34x24-33x69cm, ej examinerade ur ram.
Karin Persson (1891-1971), 5st trägravyrer, växtmotiv, signerade, bildmått: 24x17cm-31x22cm.
Jean Rosengren (1894-1965), olja på duk, landskapsmotiv med sjö och gårdar, signerad J.Rosengren, bildmått: 65,5x100,5cm (D).
2st pallar, Hagafors stolfabrik
Ett par pallar, gustaviansk stil, förgylld stomme med skuren blomdekor i relief, 1900-tal, pallar och förgyllning med slitage.
Rullvagn, mässing och glas, H56 L53 B44cm, ytslitage samt sidobord, mässing och glas, H51 L45 B34cm
Hagafors, 4st pinnstolar, stomme i bok med teak sits, delvis stämpelmärkta, 1960-tal, samtliga med slitage, delvis något ostadiga
HMB Möbler, sidobord, teak, Rörvik 1960-tal, höjd: 48cm, längd: 62cm, bredd: 42cm, mindre ytslitage.
Ett par nattduksbord, teak, låda och tidningshylla, 1960-tal, höjd: 56cm, längd: 47cm, bredd: 34cm, mindre ytslitage.
P. O. Ström för IKEA, taklampa Lins, etikettmärkt, D40cm, liten buckla. Lanserades tillsammans med soffgruppen Impala 1972
Stol, modern design, tygklädsel i cerise, fyrpassfot i aluminium, snurbar
Johansson Design, stol snurrbar, plysch på mässingfot, 1970-tal
Dux, 2st snurrfåtöljer, manschester på stålfötter, 1970-tal, bruksslitage
2st karmstolar, barock stil, H120 & 128cm
2st stolar, Åmells Möbler, 1900-tal, märkta Åmells 1981 25 resp. 26 samt märkta BL, mindre ytslitage
Peter Opsvik för Stokke, stol, Pendulum Chair, etikettmärkt, H92cm, fint skick
Fåtölj, böjträ, stomme i bok med svart skinn klädsel, 2000-tal, obetydlig bruksslitage.
Ett par karmstolar, rokokostil, stomme i valnöt med relief dekor, broderad klädsel med växtdekor, 1900-tal, mindre ytslitage.
1 par fåtöljer, 1940-tal, plysch klädsel, ytslitage
Piedestal, förgylld med stenskivor, H66cm B25x25cm, mindre ytslitage
Byrå med stenskiva, gustaviansk stil med intarsia och bronserade beslag, 2 lådor, H75cm L80cm B44cm, mindre ytslitage
Soffbord, teak, 1950/60-tal, H56 L147 B53cm, liten ringfläck samt bruksslitage
Bord, svart skiva med stålrör underrede på hjul, möjligen DUX, H48,5cm L70cm B55cm, mindre ytslitage
Handknuten matta, Buchara stil, 240x156cm
Handknuten matta, Buchara stil, 284x163cm, fläckar
Handknuten matta, figural, inramad, mått: 33x46,5cm.
Handknuten matta, Hatchlou, 241x162cm
3st handknutna mattor, Kirman och en med silkesinslag, mått: 49x49cm, 92x50cm.
Flamskvävnad, bonad, 1900-tal, längd ca 225cm, höjd 65cm
2st handknutna mattor, Afghansk stil och orientalisk, mått: 114x90cm, 60x101cm, orientalisk matta med viss färgblödning.
Handknuten matta, orientalisk, mått: 166x136cm.
Handknuten gallerimatta, orientalisk, mått: 300x82cm.
Handknuten matta, Afghan, mått: 199x132cm.
Handknuten matta, Lilian, mått: 285x155cm.
Handknuten matta, Afghan, mått: 200x154cm.
Handknuten gallerimatta, Afghansk stil, mått: 382x83cm.
Handknuten matta, Afghan, mått: 197x125cm.
Birgitta Södergren, röllakan matta, geometrisk dekor, signerad BS, mått: 278x190cm, fransslitage, en kortsida med lagning.
Royal Dux, 1 par figuriner, H31 & 32cm, flöjt med lagning
3st bojaner, Kina, H14cm samt vas, Japan, H24cm
1 par nysilverljusstakar, England, H23cm
Parti: 5st dukar, 4st träfigurer, H21-35cm samt bricka i glas och metall, D31cm, repor
Parti bl.a. Trelleborg karaff H22cm, vas H12,5cm, 2st hänkelskålar H18cm, Walther vas H16,5cm, karaff + 6st likörglas, m.m.
Barngungstol, H63cm, mindre ytslitage samt dockvagn, 1950/60-tal, H60cm, ytslitage, rostangrepp
Telefunkenradio, 1950-tal, 32x24cm. För funktionen ansvaras ej
Parti prismor
Gunnel Sahlin, 4st frukter, H3,5-9,5cm. Orrefors, skål, D14cm samt Royal Krona, glasfigur, H15,5cm
Parti Weibulls dockor med tillbehör, 2st lampetter med speglar, H24cm, prydnadsfågel, H12cm samt ljussax
Väska/portfölj i rött konstläder, 38x30cm samt roulettspel i låda
Parti: krydd/vinägerställ, ett lock ej original samt lagat, 3st karaffer, en propp skadad, vattenkaraff samt 4st snapsglas
Väggpendyl, förgylld, Westerstrand, H56cm, mindre förgyllningsslitage
Väggpendyl, förgylld med dekor av fiskar och skepp, H57cm, mindre förgyllningsslitage
Fotogenlampa, H71cm, elektrifierad
Parti snaps och likörglas, olika modeller, H10-14,5cm bl.a. Kosta
Parti nysilverföremål bl.a. 1 par ljusstakar, H18cm, kaffeservis, krus H14,5cm, kryddkvarn trä H18cm
Rosenthal, moccaservis: 12 koppar, 12 fat, sockerskål nagg, fat på fot H9,5cm D20cm samt schackspel i glas 18x18cm
Fiberlampa, H50cm, nikotinbeläggning, ljusstake mässing H30cm, momorskål H32cm samt Ilmenau skål D15cm
Parti bl.a. spetsar, Carl Keijser & Co. ett par ljusstakar mässing, karbidlampa m.m.
Zsolny, ytterfoder, D15,5cm H185,5cm, spricka, krackeleringar, Nao figurin H21cm samt spansk figurin H26cm
5st bringare bl.a. Rörstrand bengali, England, m.m. H16-22cm, krackelering
Boda, skål med underfat, H12cm D20cm, skål med underfat H9cm D17cm samt ostkupa med fat H15cm D25cm
7st karaffer, H19-33cm, en med litet pipnagg
Väggpendyl, H51cm samt 1 par lampetter, H28cm, slitage
Ett par stolar, nyrokoko stil, lila plysch klädsel, relief och genombruten dekor, 1900-tal, mindre ytslitage.
Förvaringsskåp, skuren dekor i formnordisk stil, H78cm L61cm, ovansida med fläckar
Björn Wiinblad, Rosenthal, 13st prydnadstallrikar bl.a. 1972-1979, D15,3-29cm
Parti vykort, mestadels topografin, 1900-tal bl.a. Sverige m.m. Samt parti frimärksklipp.
Parti vykort, mestadels topografin, 1900-tal bl.a. Sverige m.m.
Tavla, akvarell, Indien, bildmått 105,5x78cm
Gunnar Brusewitz (1924-2004), färglitografi, 3st, motiv med fåglar, numrerade 191/350 och signerade, bildmått: 29,5x39,5cm.
3st pallar/barstol, svart lackerade, H75cm, ytslitage
6st frimärksalbum, Tyskland.
Parti blandade frimärken bl.a. Tyskland, Danmark, Sverige, USA m.m.
Parti Svenska frimärken varav några postfriska (nominellt värde: 220kr) samt Teknik magasin 1956.
Ljuskrona, D35cm, viss nikotinbeläggning
4st vaser H13-22cm samt 2st skålar H12cm D24 & 25cm bl.a. Orrefors/Sandvik
Parti frimärken, 1900-tal första del bl.a. Kina, Sverige, Tyskland, Italien, m.fl.
Silverföremål: bricka, D27,5cm, gravyr. Vas med relief dekor, H17,5cm samt 2st bägare, GAB, H13,5 & 16cm. Total vikt ca 829g
Lladro, 3st figuriner, H12,5-23cm. Kunglig Dansk, figurin, H6cm, blomnagg samt figurin, H20cm. 1:a sortering
Napoli, figurin, H15cm, små nagg. Lladro, figurin, H22cm samt Hummel, figurin, H10cm
Bägare, silver, H7cm, vikt ca 42g. John Andersson, Höganäs, miniatyr, H5cm. Flakong, H7,5cm samt brevkniv, L29cm
2st frimärksalbum, England
3st hängen, silver, 2st prydnadsfåglar H6cm samt bijouterier bl.a. tennhalsband, broscher m.m.
Minelle kamerastativ, Canon Eds 5 kamera med objektiv 1:3.5-4.5, kikare Zenith 7x50, Canon blixt fotoböcker samt tillbehör
2st frimärksalbum, Sverige, bl.a. 1800-tal
4st knivar varav 3st samearbete, L17-21cm, barnskor samearbete, kulspetspennor, delvis med gravyr
Parti bijouterier, något silver samt Swarovski armband med slipade stenar, L19cm, medföljande etui
Parti bl.a. serveringsbestick nysilver L32 & 33cm, jaktplunta metall, bucklor, kork saknas, fotoramar, m.m.
4st väskor bl.a. Barbour 31x33cm, aftonväska, m.m.
Parti bijouterier bl.a. Oscar de la Renta collier i originalbox
Sparbössa, Svenska Livsförsäkringsanstalten Tryg, 7,5x10,5cm samt bijouterier bl.a. broscher med emalj och minimosaik
Parti postfriska frimärken Grönland, mestadels 1980/90-tal
Stort parti postfriska frimärken Färöarna, mestadels 1980/90-tal
Frimärken, 9st album, Sverige, mestadels 1900-talets andra hälft
Frimärken, 3st album, Sverige, även 1800-tal
5st pärmar frimärken, Italien, Vatikanstaten, Frankrike och franska kolonier, Andorra, Equador, Cuba, Dubai, Egyptien m.fl.
S. Fischer, olja, stilleben, bildmått 64x44cm, ram med förgyllningsslitage
Parti silverföremål bl.a. bägare H12,5cm, saltkar H10cm, pokaler m.m. Total vikt ca 360g, delvis med gravyr
Pokal, silver, H15cm, vikt ca 170g, gravyr
12st skedar, silver, L11,5cm, total vikt ca 123g
Parti silver bl.a. kaktänger, tårtspade, skedar, m.m. delvis med gravyr, total vikt ca 312g
Silverföremål: Rosenholm potatissked, L21,5cm. 6st kaffeskedar, L12cm samt 12st kaffeskedar, L20cm, vikt ca 275g
Parti silverföremål bl.a. snusdoda, tårtspade, skedar m.m. mestadels 1900 bl.a. Danmark, total vikt ca 480g
11st skedar, silver, L11cm, total vikt ca 110g
Sockerskål & gräddsnipa, silver, H8 & 9cm, total vikt ca 300g
11 delar silverföremål bl.a. dosa D6,5cm, bägare, H5-20cm, gravyr, total vikt ca 785g
6st silverskedar, England, The sovereign queens spoon collection, L14cm, totalvikt ca: 150g, etui
Silverföremål: 12st skedar, L12,3cm, förningssked, L21cm, total vikt ca 217g samt Wilkens ljusstake, H6cm, fylld
Parti silverföremål bl.a. servettringar, gravyr, total vikt ca 522g samt ljusstake, silver, T.Eldh, fylld, H8,5cm
9st skedar, silver, 1800-tal bl.a. S. Svensson, L14-21,5cm, total vikt ca 239g, gravyr och bucklor
Parti silverskedar bl.a. lappskedar, Sachsisk, Viktoria, L10-12cm, total vikt ca 567g
Parti smycken, slver bl.a. brosch MIC Sverige, pärlcollier med silverlås, örhängen m.m., någon med grayr
Parti silversmycken bl.a. halsband, broscher m.m. samt parti bijouterier
Parti smycken, mestadels silver samt pärlcollier med silverlås
Bijouterier, något silver
Parti damarmbandsur, alla med slitage och några med defekter, ej funktionstestade och för funktionen ansvaras ej.
Ring, 23K guld, 1932, diameter: 18,5mm, vikt: 6,2g, gravyr.
Brosch, 18 K guld, L6,5cm samt fickursfodral, 18 K guld, omarbetad till brosch, D3,5cm, monogram, total vikt ca 14,7g
Collier, 18 K guld, L44cm, vikt ca 10,7g
Armband, bismark, 18 K guld med berlocker, en berlock med stenar, total vikt ca 12g
2 par örhängen, 18 K guld med pärlor och varav ett par med totalt 6st diamanter, skruvmodell, total vikt ca 5,1g
Gulddelar, 18 K, total vikt ca 16,3g
Gulddelar, 18 K, total vikt ca 1,8g samt örhängen bl.a. silver, Dyrberg & Kern
3st fickur med silverboetter, D3,5-5,2cm, skador samt Technos, sköteskeur, D2,7cm
Parti pins, fickur, damur, 3st 50 kr mynt, m.m.
27st kassetter svenska mynt, 1978-2004, ej komplett
Parti mynt: 40% total vikt ca 252g. 80% total vikt ca 134g. 50kr samt sedlar och kopparmynt
Parti bijouterier bl.a. bärnstens collier
Anne Nömtak, vävnad, mått 128x190cm
Rörstrand, 2st jultallrikar, 1968 & 1969 samt Bing & Gröndahl, Julrosen, 1:a sortering
3 par örhängen, 18 K guld, total vikt ca 6,3g samt örhängen med pärlor, 18 K guld, total vikt ca 1,6g