Rop fr.o.m. 476 säljes endast på anbud
Royal Dux, figurin, H28cm
Christian Thomsen, Kunglig Dansk, 2st figuriner nr. 1858 & 905, H24 & 19cm, 1:a sortering
Bing & Gröndahl, 2st figuriner: säl, nr. 1733, H18cm samt tofsvipa, nr. 1980, H14,5cm, båda 1:a sortering
Skulptur, gjutsten, De 3 gracerna, H41,5cm.
Bordslampa, funkis, omkring 1930, svartlackerad och förkromad metall, H28cm
Gustafsberg, soppterrin med underfat Formosa, H22cm L30cm
Bing & Gröndahl, 4st fåglar, H9-14,5cm samt Kunglig Dansk, figurin, H9,5cm, samtliga 1:a sortering
Parti, Pillivuyt, karott med ställ, D21cm, Eva Solo, trearmad kandelaber i stål, H33cm samt Eva Solo, vas med handtag, H28cm
2st brickor, nysilver varav en England, dekor av vinrankor i relief, L40 & 53cm
Parti, Alessi korkskruv Anna G, H24cm samt Stelton, Kapsylöppnare och kork samt isskrapa, båda i kartong
4st figuriner bl.a. Meissen, Ludwigsburg, H14-18cm, skador/damages
2st böcker, Bullilove, Delius Klasing, om Volkswagenbussar samt Toys for boys, Globe
1 par ljusstakar i form av kolonner, nysilver, GAB, gustaviansk stil, H27,5cm, en med liten buckla på livet
Piedestal i form av elefant, H58cm, skador/damages
Etui för 2st gevär, mahogny med mässingsdetaljer, omkring 1900, L79 B36 H8cm, ytslitage och torrsprickor
Parti bl.a. medicinvåg i etui, vikter ej komplett. Just Andersen pennställ, sigill i form av kvinna, Mercedez tecken, m.m.
14st bläck/stiftpennor bl.a. Parker, Ronson, m.m. Någon med slitage
Rörstrand, skärbräda, L28cm samt bordslampfot med dekor av tåg och vagnar, Sgraio modern, Tyskland, H28cm, glasyrspricka
Parti stenåldersredskap, bl.a. flintyxor, L6-13cm, skador
Louis Armstrong, CD-box med 20st CD
18st dosor bl.a. Frankrike, Geneva, någon med emalj, porslin, varav en med speldosa, D2-12cm, någon med slitage
6st miniatyrmålningar varav ett tryck, 4x4cm - 8x6cm, en med skador
TV, Peaq, 46-tum, HD, medföljande fjärrkontroll. För funktionen ansvaras ej, härom lämnas ingen garanti
Samsung, LED TV 40-tum, medföljande fjärrkontroll. För funktionen ansvaras ej, härom lämnas ingen garanti
12st teskedar samt tårtspade, Rosenholm, silver, GAB 1960-tal, L12 & 21cm, totalvikt ca 239g, tårtspade med bruksrepor
3 delar silver: bägare H18cm, pokal H8,5cm, skål H4cm D8,5cm, total vikt ca 264g samt Bertil Vallien, flaska, H11,5cm
Bägare, silver, Gustaf Jansson, C.G. Hallberg 1957 Stockholm, H11cm samt bägare, GAB 1963 Stockholm, H11,5cm. Total vikt ca 365g
Skål på fot, silver, Stockholm Rikslantbruksmötet, H8cm D30,5cm, vikt ca 926g, gravyr
Parti LEGO, alla delar med bruksslitage.
Parti serietidningar 1960/70-tal bl.a. Fantomen, Agent X9, 91:an, Lilla Fridolf, Cowboy m.fl. Ca 250st, slitage
Parti cowboys, indianer, riddare samt tillbehör, viss slitage och skador
11st långpipor, L30-98cm, slitage
Kopparmynt 16-1800-tal samt 10 öre silver 1740, 3st emaljskyltar L13,5cm samt parti knappar
5st mätinstrument bl.a. Teclock, NSK micrometer m.m.
Serello i Milan, flöjt, 3 delar, total längd: 75cm.
Figurin, Wien Österrike, H18cm, blomnagg samt dräkt med lagningar/chips to flowers and dress with restorations
Bing & Gröndahl, 3st figuriner H9 & 20cm, 1:a sortering
Bing & Gröndahl, 3st fåglar H4,5, 12 & 14cm. Gunnar Hansson fågel H6,5cm. Goebel H10cm samt Nao figurin H19cm
Lalique, skål H9,5cm L19cm samt blomma L11,5cm
Parti bl.a. snusdosa, kortlek, miniatyr figuriner, glasfisk med nagg, nålgömma m.m.
5st miniatyrtavlor, 2,7x3,3cm - 5x6cm
Fotogenlampkupa, motiv av världskarta, H18cm, omfattande skador och lagningar/damages and restorations
Karl Steiner, Wallendorf, figurin, Mor med barn, märkt Steiner, H23,5cm
Lalique, figurin, Madonna, H24cm
Lisa Larson, Gustavsberg, figurin, Varan ur serien Jura, delvis glaserad, H9cm L18cm
Piet Hein, 3st ljusstakar, 2st Mars samt 1st Venus, H14, 14 och 21cm
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, 6st vinglas, Tulpan, H15-16,5cm
Fat + skål, 1700-tal, D8,5 & 14cm, kantskada samt figurin, orientaliskt, H21cm
Kunglig Dansk, figurin H20cm samt Bing & Gröndahl, figurin, H27cm. 1:a sortering
Bing & Gröndah, 2st figuriner, nr. 1897 H29cm samt nr. 2162 H19cm. 1:a sortering
Lotte Benter, Kunglig Dansk, figurin nr. 1317, Stickande kvinna, 1:a sortering, H23cm
Pressglas, 2st skålar och lockask. Samt aftonväska, metall och nysilver, mått: ca 11x10cm, ytslitage.
Benetton, ett par läderhandskar, svarta. Samt Marc O'Polo, plånbok, svart, båda föremålen med mindre bruksslitage.
Parti bl.a. äldre tomtar H2,5-7cm, slitage, julgrisar i form av ljusstake, slitage, sjöskumspipa i etui, L15cm m.m.
Gunnar Hansson, Lomma, ugglepar, H19cm
Skål med fåglar, jugend, H18cm L23cm
Gunnar Hansson, vas och fågel, H12,5cm, 7,5cm. Hjördis Oldfors, Upsala-Ekeby, skål, D16cm. Samt Rosenthal, bonbonjär, H7cm.
6st champagneglas, graverad dekor med bård och vindruvor, H26
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, 8st vinglas, Tulpan, H15-16cm
2st figuriner, Japan, 1900-tal, polykromt glaserad klädedräkt, H15cm
Stig Lindberg, Gustavsberg, vas, Grazia, H20cm, slitage
Dahl Jensen, figurin nr.1337, 1:a sortering, H12cm L17cm
Kunglig Dansk, 1 par ljusstakar, Musselmalet, H10cm, 1:a sortering samt Rosenthal, vas H9,5cm
Gunnar Hansson, Lomma, skulptur, fågel, H15cm.
Lisa Larson, figurin Johanna, H15.5cm
Kunglig dansk 2 delar, groda nr 507, signerad NE, H3.5cm samt kräftfat nr 3277, D16cm, båda 1:a sortering
Rosenthal, figurin, Birkhahn, H9cm. Wallendorf, figurin, H16cm samt figurin, H17cm
5st korkskruvar i mässing, tenn och nysilver, L9-14cm, bruksslitage
Walter Hickman, Kosta, 8st glas, Pippi, H13cm. Iittala, 6st grogglas H14cm, whiskeyglas H7cm samt 8st snapsglas H6,5cm
Gunnar Hansson, skulptur, H17cm
Kunglig Dansk, 2st figuriner, 1:a sortering, H6 & 13cm samt Bing & Gröndahl, 2st figuriner, 1:a sortering, H9 & 17cm
14st fickknivar, L5,5-10cm, någon med slitage samt kniv och knivfodral, samearbete, L16 & 13cm