1 par klubbfåtöljer, läder, engelsk stil, en sits med färgstänk
Philippe Starck, 2st stolar
Stol, gustaviansk 1800-tal, skador
6st stolar, ek, barock stil, skuren reliefdekor och fötter med lejontassar samt blå klädsel, 1900-tal, bruksslitage.
Snurrfåtölj med fotpall, metall med skinn klädsel, enligt uppgift inköpt hos Thuleslund, 2018, nyskick.
11st stolar, teak och stål. Säljes för välgörande ändamål
10st stolar, teak och stål. Säljes för välgörande ändamål
Byrå, gustaviansk stil, H75cm L78cm
Byrå, gustaviansk stil, H72cm L62cm
Byrå med stenskiva, rokoko stil, bronserade relief beslag och intarsia, 1900-talets andra hälft, H87,8cm L119cm B53,5cm,
Byrå, gustaviansk stil, H74cm L77cm, lackkrackelering
Barnsoffgrupp, rokoko stil med röd klädsel: soffa samt fåtölj
Sidobord efter Gillis Lundgren, Lövbacken IKEA retro, H51cm L76cm
Åkdyna, 1800-tal, 50x107,5cm, slitage.
Ingegärd Silow, väggbonad, 80x55cm
Handknuten matta, Nahavand, 231x142cm
Handknuten matta, Afghan, 175x135cm, fläckar och fransslitage. Säljes för välgörande ändamål.
Handknuten gallerimatta, Buchara stil, 340x77cm, fläckar och fransslitage. Säljes för välgörande ändamål.
Handknuten matta, Buchara stil, 214x134cm, fläckar
Handknuten matta, Bucharastil, inköpt hos IKEA, 185x124cm.
Handknuten matta, Buchara stil, 242x159cm.
Handknuten matta, Afshar, 297x216cm.
4st bordslampor: Gunnar Nylund, Rörstrand, Chamotte H20cm, Hjort H37cm samt 2st möjligen Lindshammar H28cm
Samovar i mässing, H34cm, ej komplett samt barometer D39cm
Fat, keramik, Lövesmode, D45cm
2 par glasljusstakar, H17 & 21cm, vattenkaraff + glas H25cm samt 2st karaffer H26 & 35cm
Väggspegel, rokoko 1800-tal, 61x51cm, dekorskador samt lampett, gustaviansk stil, 26x44cm, krön med lagning
Parti bl.a. unikabox, Beswick 1 par hundar H20cm, väggsprynader, vagnslykta m.m.
10 delar Kockums, H7-16cm D16-26cm, delvis mindre rostangrepp/slitage
Parti bl.a. Jie Non stop lights, ej komplett, Reijmyre vas, tekanna England, m.m.
Gunnar Nylund, Rörstrand, 6 delar Zenit: fat D33cm, 2st fat D21cm, skål D12cm samt 2st skålfat L18cm
Rosenthal, 4st fat och skålfat på fot, D15-34cm samt Ilmenau, fat, D30cm
Bordsfotogenlampa, H46cm, lampkupa jugend stil med fransar D20cm samt bordsfotogenlampa, H22cm
Kunglig Dansk, bordslampa, 1:a sortering, H32cm, klisterrest på livet samt Nao, figurin H25cm
3st bordsfotogenlampor varav 2st elektrifierade, ej kompletta, H29, 31 & 37cm samt bordslampa H30cm
Jani, 5st assietter D17cm, en med kantnagg. Boda ägg H18cm samt Bergdala, 2 +2 glas H18 & 23cm
Parti bl.a. Arabia pepparkar, kryddburkar + äggkoppar 1960-tal, div. ljusstakar m.m.
Dekorationsmat i plast
6st karaffer bl.a. slipad, H19-33cm
Parti bl.a. Uppsala Ekeby 2st fat D20cm, vas Danmark H12,5cm, mynningsnagg, Söholm ljusstake H6cm, Rörstrand fat D21cm
Rörstrand, Entre: ugnsfat L38cm, kaffekanna lock saknas samt Arabia 5st skålar, Artica D15-21cm
2 par lampetter, elektrifierade, H36cm, L48cm samt 3st ljusstakar H25cm
Viola Gråsten, Tidstrand, filt, stenbordsduk samt vävnad, slitage
3st smyckeskrin, H12, 13 & 14cm L22 & 25cm D20cm
2st bordslampor, mässing, H42cm
1 par ljusstakar, metall, H35cm, liten handskada, Åhus glaspäron H12cm, Åhus brevpress H11cm, gravyr samt Lladro figurin H13,5cm
Parti konstglas vaser och ljusstakar bl.a. Johansfors, Skruf, m.m.
35st snapsglas, olika modeller samt 4st snapsglas med spiralfot
23st biskvifiguriner/vaser, 1800/1900-tal, H10-25cm, någon med lagning/nagg förekommer
Rörstrand, vas, majolika H33cm, Gouda vas H15cm, Höganäs vas H21cm, Stålhane vas H19cm samt Johansfors vas H17cm
Parti bl.a. 1 par bordslystrar H33cm, Bing & Gröndahl, 1 par ljushållare H10cm, skrin L26cm, m.m.
Överkast, Mette Ditmer, Danmark, 250x250cm samt 2st kuddar 60x45cm
Parti böcker om rymden, astronomi m.m, totalt 63st
Ytterfoder, jugendstil, H20cm D24cm, Hjort ytterfoder D15cm, Lindberg lockurna H17cm samt 2st lockurnor H20 & 25cm
15st konstböcker bl.a. Carl Larsson, Ceramic Figures, Svenska stilhistoria, Gauguin, Goya, Orientaliska mattor av idag m.m.
Kjell Engman, Kosta Boda, 2st ljusstakar, Fanfar, H28cm samt Skruf, glasservisdelar: 7st glas, H14cm samt 6st glas, H8cm
Leija ur, H58cm, urtavla med sprickor samt Amerika ur H79cm, ytslitage
Väggpendyl, förgylld, reliefdekor, total höjd: 52cm, förgyllningsslitage, ytslitage.
3st koffertar, senare tillverkning, H16, 22 & 44cm L23, 39 & 53cm, fanerskada
Klaffbord, Carl Larsson-stil, gallerkant, H78cm L140x140cm, ytslitage, fanerskador.
Notställ, 1900-talets början, H120cm, ytslitage
Taklampa, mässing och teak, 3 ljusarmar med kupor, 1960-tal, H56cm. Samt taklampa, metall och glas, 1970-tal, D19cm.
Jules Schyl, litografi, klown, signerad Schyl, bildmått: 64x41cm.
Gustavsberg, 3 delar Argenta, H2-13cm D10cm, vas med beläggning samt Göran Wärff, Kosta, glasskulptur, signerad, H10cm
Strutglasvas/skål, H36cm D24cm, strutglas med nagg samt Nao, figurin H24cm
2st vaser, underfångsglas i lila, omärkta, H23 & 33cm samt 6st glaslyktor på fot, H25-35cm
3 set med sockerskål & gräddsnipa (6 delar) silver, H4-9cm, total vikt ca 578g
Parti silverföremål bl.a. ljusstakar, samtliga fyllda och delvis med skador