Pottstol i trä med potta, porslin Gustavsberg, H31cm L35cm B28cm, trä med angrepp, torrsprickor, ytslitage
Parti linne bl.a. stenbordsdukar, linnedukar, broderade dukar m.m.
3st skrivbordslampor: Paf Italien, höj och sänkbar H62cm samt 2st höj och sänkbara, varav en Atelje Lyktan, H51 & 60cm
Bordslampa, Strindbergsmodell, jugendstil, H50cm, kupa med fotnagg samt fot med rostangrepp
Lladro, figurin, stående herre som läser, H44,5cm, armar med tillverkningssprickor
Erik Höglund, Boda, 6st karaffer, klarglas med relief dekor, blandad sortering, H13-22cm, en propp saknas
Arabia, kafferservisdelar, Birka: 10st koppar samt 13st fat
Picknick skål, L23cm + skärbräda L18cm, slitage, Kunglig Dansk skål L28cm samt keramik fågel H17cm
Monica Backström, Boda, 12st svampar, delvis etikettmärkta, höjd ca 11,5-12cm, någon med obetydlig fotringsnagg
Erik Höglund, Boda, 18 delar konstglas, gråtonat, blandad sortering, H10-18cm D18cm
Alfredo Häberli, Iittala, servisdelar, Origo Petrol Röd/Orange/Svart: 17st muggar H9cm samt 8st skålar D8-25cm. Nyskick!
Parti konstglasföremål bl.a. Bergdala, Ryd, mestadels vaser, H8-30cm
Parti konstglasföremål bl.a. Ruben 4st ölglas, Signe Persson Melin flaska, Fuga skål och ishink, m.m.
Erik Höglund, Boda, 17 delar konstglas, delvis etikettmärkta, blandad sortering, H7-21cm
Parti linnehanddukar och dukar
Parti senap/kanonkulor, totalt 26st, medföljande ställ, alla delar med bruksslitage.
Erik Höglund, Boda, 6 delar konstglas i blått, H10-22,5cm
Erik Höglund, Boda, 1 par ljusstakar, smide och glas, märkta Boda, H16cm, fot med obetydlig ytslitage samt mindre stearinrester
Flygsfors, 3st vaser varav en 2:a sortering, H18-26cm samt Flygsfors, skål H14,5cm D10cm
12st pokalglas varav 7st signerade, Eneryda Glashytta bl.a. Johan och Reine, H20-24,5cm
Bertil Vallien, Kosta Boda, 8 delar Rainbow varav 5 delar signerade, H14-22,5cm
3st böcker: Vicke Lindstrand, legend i glas. Svenskt glas samt The book of bottle collecting
Åke och Atte Holm, vas H20cm, vas Kina H23cm, fotringsnagg, Basalto vas H27cm samt vas keramik H21cm
Monica Backström, Boda, 9st svampar, delvis etikettmärkta, höjd ca 14-20cm, någon med obetydlig fotringsnagg
2st glastuppar varav en Murano, H25 & 33cm
Monica Backström, Boda, 5st svampar, delvis etikettmärkta, höjd ca 20-23cm, någon med obetydlig fotringsnagg
Gitar, Akustica, L105cm
Termo-hygrograf, Lambrecht Göttingen, 1900-talets mitt, H25 L28cm
Dockskåp på ben, delvis möblerat, H116cm L79cm, mindre ytslitage samt Brio, tax, slitage
Golfväska med bärrem, skinn, England 1900-talets första hälft, bruksslitage.
Stringhylla, teak och metall, 3st hyllplan, 2st gavlar, H76cm L78cm B30cm, fanerskador, bruksslitage.
Samsung, LED-TV, 32-tum. För funktionen ansvaras ej, härom lämnas ingen garanti
Erik Höglund, Boda, 1 par ljusstakar, smide och glas, märkta Boda, H21cm, obetydlig rostangrepp
Monica Backström, Boda, svamplampa H26cm, små fotringsnagg samt svamp, etikettmärkt, H26cm, små fotringsnagg
Skultuna, mortel, mässing, No.6, H11cm, ytslitage. Samt ett par gruvlyktor, bronserad metall, 1900-tal, H27,5cm, ytslitage.
3st dalahästar, H13, 21 & 38cm
Holmegaard, 5st karaffer, Ole Winther, Viking samt vas H23 & 30cm
Gustav och Ulla Kraitz, ljusstake, H23cm, skål H19cm D18cm
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, kanna, 1:a sortering, H24cm samt Gunnar Nylund, Rörstrand, 2st vaser varav en omärkt, H18 & 28cm
Kosta Boda, 2st vaser, hänkelvas samt ljuslykta, H19-29cm
Fiol, svenskbyggd Per-Åke Hult, Skånes Fagerhult Nr. 9 1992, L60cm, medföljande stråke samt väska
Skultuna, 11st mortlar, mässing, No. 0-10, H4,5-15cm, ställvis mindre rostangrepp samt miniatyr mortel, mässing, H3cm
Brosch, 18 K guld 1877, H4,6cm, total vikt ca 3,8g
1 par skjortknappar, 18 K guld, total vikt ca 6g
Armband, bismark, 18 K guld, GD & CO Malmö 1938 samt 11st berlocker, 18 K guld, L18,5cm, total vikt ca 16,7g
Armring, stelt, 18 K guld, GD & CO Malmö 1969, D6,5cm, vikt ca 14,6g, obetydlig bruksrepor
Björn Weckström, Lapponia, ring, silver 1941 Finland, strl 17mm/53, fint skick med mindre bruksrepor
Brosch/hänge, 18 K guld med came, 1952, H4,5cm, liten bristning, total vikt ca 12,89g
Armband, 18 K guld med gröna stenar, L20cm, total vikt ca 7,3g
1 par örhängen, förgyllt silver med granater, L4cm, stift olika varav en lös
Brosch, 18 K guld med kame, 3,5x4,3cm samt brosch/hänge, silver med kame, 1,8x2,5cm
Parti smycken, silver, mestadels armband och collier, total vikt ca 289g
Smycken, silver: armband L18cm, Theresia Hvorslev, 2st hängsmycke H4 & 7cm samt kedja
41st minnesmynt, 200kr, silver 925/1000, 1992, 1993, 1995-1998. Total vikt ca 1107g
Parti svenska silvermynt, 40% totalvikt ca: 7235g, slitage
Parti svenska silvermynt, 40%, 5 kr samt 2 kr, några mynt i fint skick, total vikt ca 1221g
Parti svenska silvermynt, 80%, 1 kr, även 1800-tal samt parti 2 kr 1800-tal, total vikt ca 5289g
Parti svenska silvermynt, 40%, 1 kr, total vikt ca 10,5kg (ca 10507g)
Guldmynt, dukat, FRANC IOS I D G AVSTRIAE IMPERATOR HVNGAR BOHEM GAL LOD ILL REX A A 1915, D2cm, vikt ca 3,5g
Guldmynt, 10 Corona Österrike 1905, 21.6K vikt ca 3.3g, slitage
Guldmynt, 1000kr, guld 900/1000, 1992, vikt ca 5,8g, Gustav III 1792-1992
Guldmynt, 100 Euro Finland 2008, 22K vikt ca: 8.5g
Guldmynt, 1 Dukat, Österrike Ungern 1915, 23.66K vikt ca: 3.4g
Guldmynt, 10 Gulden Holland 1877, 21.6K vikt ca: 6.7g
Guldmynt, 1 pond Sydafrika 1893, 22K vikt ca: 4g, slitage
Guldmynt, tio dollar USA 1881, 21.6K vikt ca: 16.7g, mindre slitage
Guldmynt, Krugerrand Sydafrika 1oz 1975, 22K vikt ca 33,9g, mindre slitage
Guldmynt, 1000kr, guld 900/1000, 1996, vikt ca 5,8g, Kung Carl XVI Gustaf 50 år, Sveriges Konung, i etui
Guldmynt, 1000kr, guld 900/1000, 1995, vikt ca 5,8g, Carl XVI Gustaf Sveriges Konung/Svensk myntning 995-1995, i etui
Guldmynt, 1000kr, guld 900/1000, 1997, vikt ca 5,8g, Carl XVI Gustaf Sveriges Konung/Margareta, Kalmarunionen 1397, i etui
Silvertacka, finsilver, Pernlos, 1980, 11x3,5cm, vikt ca 1002g
Silvertacka, finsilver, stämplad 999 Malmö ädelmetall aktiebolag, 10x5cm, vikt ca 1002g