Lisa Larson, Åsna H10cm samt Kjell Engman, figurin, Catwalk, H19,5cm, litet fotnagg
Stig Lindberg, Gustavsberg, kaffeservis, Birka: 12st koppar, D8cm samt 12st fat
Orrefors, 4st drinkglas Gin & Tonic i kartong, H20cm, fint skick
Skulptur efter/after Cesare, brons, H19cm
Skål, Kina 18/1900-tal, polykrom dekor med fiskar och vattenväxter, märkt med fyra karaktärers tecken i rött, H7 D22cm
1 par flussglasvaser, H39cm samt 2st flussglasvaser, H36 & 39cm
Rörstrand, 1 par hänkellockurnor, H44cm, lagningar
1 par ljusstakar, mässing och trä, H18,5cm, en något sned samt torrsprickor
Skeppsur, Schatz, Lectromarin TF200, batteriverk, D17cm, metall med fläckar samt barometer, Georg Jensen, D12cm
Meissen, skål D31cm, 3:e sortering
Vicke Lindstrand, Kosta, 3 delar konstglas, samtliga signerade, H5, 10 & 11cm D22,5cm, Prisma med hörnnagg
Bronsskulptur, Art Deco, H25cm samt GAB bronsvas, H19cm
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, vas, H13,5cm
Karlstad, vas, Wien, H37cm. Säljes för välgörande ändamål
Rörstrand, 2st ytterfoder H20cm D22cm, krackeleringar samt en med spricka
Kunglig Dansk, kaffeservis, Musselmalet: 7st koppar nr. 1/1035 samt 7st fat nr. 1/1035, 1:a sortering
Meissen, fat D21cm samt Kunglig Dansk, bordslampa, H33cm, 1:a sortering
Claes Thell, vas, H32cm. Säljes för välgörande ändamål
Eugene Trost, Gefle, stekfat, L50cm. Säljes för välgörande ändamål.
Stig Lindberg, Gustavsberg, fat, Domino, 15,5x15,5cm samt fat, Gurkan, L31,5cm
Primus Balder, gasolkök, picknickbord + 4st pallar samt picknickbox, Italien, nyskick
Parti: allmogeredskap, skrin, m.m.
Lego riddarborg nr. 6090 samt lego life on Mars nr. 7317
Parti lego: Technik slammer dragsters, pull back motors, Racers m.fl. Totalt 9st
Parti LP skivor bl.a. Jackie Lomax, The Hurtles, Tommy Roe, Smith, Hootenanny Singers, Björn Afzelius m.fl. Totalt 60 st
Elna, symaskin, Elnita air electronic, H24cm L33cm, för funktionen ansvaras ej, härom lämnas ingen garanti
Singer, symaskin 351, H30cm L42cm, för funktionen ansvaras ej, härom lämnas ingen garanti
Parti LP skivor bl.a. Beatles, Rolling Stones, Cat Stevens, Country, Evert Taube, Liza Minelli m.fl. Totalt 70st, slitage
Christiania bestikk, besticksuppsättning, Sorrento, 53 delar, Danmark 2000-tal, nyskick varav en förläggssked med repor.
Erik Höglund, Boda, 4 ljusstakar, smide och glas, märkta Boda, H11 & 21cm, mindre ytslitage och obetydlig rostangrepp
Monica Backström, Boda, 3st svampar, H23, 26 & 27cm, en med små fotnagg
Monica Backström, Boda, 11st svampar, delvis etikettmärkta, H9-15cm, någon med obetydlig fotringsnagg
Kosta Boda, 5st vaser samt skål, H14-25,5cm D17,5cm
Schumann, 2st lockurnor H19 & 29cm, Gustavsberg krus H23cm samt Rörstrand krus H21cm
Skulptur i glas på metallställning, H46cm samt lampfot, alabaster med mässingsdetaljer H50cm
Bordslampa, glas och mässing, H40cm samt Lladro, 2st figuriner, H30 & 34cm, blomskada
1 par vagnslyktor, mässing, elektrifierade, H56cm
Upsala Ekeby, 20 delar Rubin bl.a. assietter, skålar, blomhållare samt vaser. Stor skål med glasyrmista
Alessi: tekanna, gräddkanna, skål H9cm D20cm. Ystad metall ishink, istång, Nilsjohan visp samt Strömbergshyttan vas, skador
Stringhylla, 2 gavlar samt 3 hyllplan, etikettmärkt, L78cm, bruksslitage
Stallfönster, halvcirkelformat med spegelglas, L74 H38cm, slitage
Gustavsberg krus H23cm D17cm samt krus H16cm D20cm
Carl Fagerlund, Orrefors, bordslampa, H40cm
1 par bordslampor, fot i glas och teak, H45cm. Säljes för välgörande ändamål
KPM Tyskland, golvvas H32cm samt Björn Wiinblad, Rosenthal, årstallrik i glas 1976 D37cm, medföljande ställning
Erik Höglund, Boda, 10 delar konstglas, blandad sortering, H10-28cm samt 2st pokalglas på fot, H26cm
Erik Höglund, Boda, 18 delar konstglas blått, blandad sortering, H7-26cm D18cm, fat med små mynningsnagg
Parti Gefle Rubin: fruktfat + 12st assietter, 1 par ljusstakar samt lövfat
Parti saftservis, 1970-tal: 2st bringare samt 19st glas
Parti linnedukar, mått ca 130x130cm-140x220cm
17 delar konstglas, mestadels Erik Höglund, blandad sortering, H3-23cm
Erik Höglund, Boda, 9 delar konstglas i grönt, blandad sortering, H10-23cm D9,5-19,5cm
Erik Höglund, Boda, 14 delar konstglas, bärnstensfärgade, blandad sortering, H11-24cm
Parti: Göran Wärff, Kosta, 7st konstglas, Familjen, H6-16cm. Konstglas uggla, H10cm samt 10st brevpressar, H5-9cm
Parti konstglas frukter, svamplampor, m.m. Någon med fotnagg
Monica Backström, vas, H27cm samt Gustavsberg, krus, H25cm
Tilgman, bordslampa, H48cm
7st träljusstakar (3 par), Liljeholmens, modell Carl Malmsten, H16,5-22cm, mindre ytslitage
Parti köksporslin bl.a. Terma kaffekanna, Gerfy, Rörstrand lockterrin, Gustavsberg Arena kaffekanna, Arabia kaffeservisdelar m.m.
Erik Höglund, Boda, 16 delar konstglas, blandad sortering, H3-24cm
Jackie Lynd, glasserivs, Jazz: 20st champagneglas H22,5cm. 7st ölglas H22,5cm samt 13st vinglas H21cm
Viola Gråsten, Tidstrand, filt. 5st linnedukar samt Erik Kold plastburk med lock
6 delar konstglas bl.a. Bertil Vallien, Kosta Boda, H7,5-16cm D13-26cm, mestadels 2:a sortering