Bing & Gröndahl, figurin nr. 1645, Karpfisk, 2:a sortering, H15,5cm L22cm
Alf Ekberg, skulptur i form av äpple med gulddekor på sockel, total höjd 15cm
Piet Hein, 4st ljusstakar: Mars H14, Venus H20 samt 2st Jupiter H29cm
Golvvas, orientalisk med figurscen och blomdekor, 1900-tal, H52,5cm, ytslitage.
Monica Backström, Boda, 5st svampar, röd, delvis etikettmärkta, H10-18cm
Eva Solo, golvljusstake för tre ljus, H88cm
Erik Höglund, Boda, 2st vaser samt väggrelief, H16 & 22cm L26cm. Vaser ej signerade
Art Deco, bordslampa, patinerad brons, H26cm, medföljande 3st glasskivor, skador
Tamburmajor, mässing, H178,5cm.
Skulptur i form av glaive-krigaren Guan Gong, mässing med relief dekor, Kina 19/2000-tal, H36cm, mindre ytslitage.
Skulptur i form av Buddha, mässing med relief dekor, 1900-tal, H32cm, ytslitage.
Skulptur, gips, H67cm, skador samt piedestal, trä, H126cm, skador
Sky-Watcher, stjärnkikare med stativ, D=70mm F=500mm, 2000-tal, bruksslitage.
Georg Jensen, 1 par ljusstakar Glow, D10cm, bruksrepor samt Eva Solo, kandelaber Moments i kartong, D25.5cm, fint skick
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas, polykrom dekor av djur, signerad, H29cm
Kjell Engman, Kosta Boda, vas, Rio, motiv av ansikte, H35cm, 2:a sortering
Lladro, figurin, far med barn, H30cm
Kjell Engman, Kosta Boda, vas, Catwalk, signerad och etikettmärkt, H36cm
Monica Backström, Kosta Boda, vas, signerad och numrerad 40041, H35cm
Kjell Engman, Kosta Boda, skål på fot, Cancan, H27,5cm D31,5cm, 2:a sortering
Kjell Engman, Kosta Boda, 1 par ljusstakar, Connect, etikettmärkta, H22 & 30cm
Leonardo, 2st golvvaser i rött glas, H70 och 89cm
Vrakfynd från Royal Nanhai, 2st, H6 & 7,5cm, fat Imari D26cm samt 3st skålar Kina 1800-tal D10,5, 14 & 14,5cm
2 par ljusstakar, silver varav 1 par GAB 1959 Stockholm, fyllda, H13 & 18,5cm, en ljusstake med små bucklor
46st skedar, Rosenholm, GAB silver 1900-tal, L10,8-15cm, delvis med gravyr, total vikt ca 715g
14st kaffeskedar, Prinsess, silver, L10,5cm, total vikt ca 130g
4st dosor, silver varav en 1813, L4-7,5cm, 2 delar med gravyr samt cigarettetui, silver, 6,5x9,5cm, gravyr, total vikt ca 185g
12st knivar med silverskaft, Mema 1962, L16,5cm
26 delar silverföremål, samtliga med rosdekor bl.a. 12st kaffeskedar, L9-18,5cm, total vikt ca 355g,
49st kaffeskedar, silver, skaft med rosdekor, L9-12,5cm, total vikt ca 495g
28st skedar, Rosenholm, silver, L12cm, total vikt ca 464g
19 delar silverföremål bl.a. ströare, tårtspade, L11,5-19,5cm, total vikt ca 445g, gravyr
6st kaktänker, silver, L12-15cm, 4st sockertänger, silver, L7,5-9cm. Total vikt ca 276g samt druvsax med silverskaft, L10,5cm
Presentfat, silver, C.G. Hallberg 1923 Stockholm, reliefdekor, L36cm, vikt ca 460g, gravyr
Presentfat, silver 1936 Stockholm, W. Holst Hansen, reliefdekor, L41cm, vikt ca 770g, gravyr
Kaffekanna, silver, blomdekor i relief, H21cm, vikt ca 499g
1 par ljusstakar, T. Eldh, silver 1974 Ceson Göteborg, H18cm, fyllda
Kanna, silver, rokoko stil, H18,5cm, vikt ca 339g
1 par ljusstakar/vaser, silver, GIERTTA 1962 Stockholm, H13,5cm, möjligen fyllda, total vikt ca 365g, en med liten buckla
1 par ljusstakar, silver, 925S STERLING, fyllda, H17,5cm
Skål på fötter, silver, H14cm D23,5cm, vikt ca 306g, gravyr
2st fat, silver, varav en GEWE 1953, genombrutna samt relief dekor av blommor, H2,5 & 4cm L19 & 27cm, total vikt ca 464g
Parti leksaker bl.a. Game boy Advance, brio leksaker, små bilar m.m.
Parti leksaker bl.a. Brio mekano set 4, Playmobil helikopter, tågbana, figurer m.m.
Parti lego bl.a. flertal rymdskepp m.m. Låda meccano samt Elektronik bygglåda, för funktionen ansvaras ej
2st bajonetter varav en 1800-tal, L35 & 38cm, dolk, orientalisk med reliefdekor, L18cm samt yxa L60cm
Parti: knappar, plåtaskar, toalettpappershållare samt metall föremål
Märklin tågbana. räls, lok, vagnar m.m.
Leksaksbilar Atlas edition, mestadels Dinky Toys, förvaringshylla samt broschyrer, totalt 18 bilar + vägmärken nyskick
Parti vikter samt 3st viktställ
Parti: pistolreplik L28cm, 2st bordständare, teaterkikare, pipa, Revue fickur D4cm, m.m.
Parti Pokémon samlarkort: album samt 2st burkar, totalt ca 560st
Lego, Technic Bionicle 3st, Technic Roborider, Techric city slizer m.m. Totalt 7st
2st bokmärksalbum, 1900-talets första hälft
Nils Landberg, Orrefors, 5st ljusstakar, Gabriel, trumpetformad fot varav en etikettmärkt, H18-24cm
Goebel, figurin, H19cm samt Nao, figuringrupp, H27cm
Gustavsberg, figurin, parian, H9cm d18cm
Kurt Steiner, Wallendorf, figurin, H19cm samt Schaubach, figurin, kvinna med rådjur, H20,5cm
Kunglig Dansk, 4st figuriner, H6,5-17cm samt Bing & Gröndahl, 3st figuriner, H6-20cm. 1:a sortering
Arabia, syltburk med jordgubbsdekor, H9cm, Höganäs, sockerburk, H13cm samt Erik Kold, kaffeburk, H15cm
Gustavsberg vas, Argenta H22cm samt vas Baltiska Utställningen Malmö 1914, H14cm
Georg Jensen, 3st ljusstakar Olympia, H13cm
Wallendorf, figurin, balettdansös, H10,5cm. Samt Goebel, figurin med ljushållare och speldosa, ängel, H16cm.
Lisa Larson, sköldpadda H3,5cm, Goebel 2st änglar H8,5cm samt Goebel hund L22cm
Kunglig Dansk, 2st figuriner, H11 & 15cm, 1:a sortering
Sparbössa, Astro Berzae Creation USA, H29cm, attribut saknas
Lisa Larson, Same H12,5cm och fat 20x20cm samt Anders Wingård, pokalglas med isbit, signerad, H29cm
Kunglig Dansk, 6st assietter, Musselmalet, nr. 1/1087, 1:a sortering
Anne Nilsson, Orrefors, 2st ljusstakar, Celeste, stämpel märkta och en etikettmärkt, H29,5 & 33,5cm, obetydlig stearinrester
Gunnar Nylund, Rörstrand, björn, H12,5cm samt Hummel, 3st figuriner, H10-13cm
Kunglig Dansk, kaffekanna, Musselmalet nr. 1/1202 samt sockerskål, nr. 1/1113. 1:a sortering
Hummel, 3st figuriner, H7,5, 10,5 & 12,5cm, en med litet nagg samt Rosenthal, skål D22cm