Bing & Gröndahl, figurin nr. 1645, Karpfisk, 2:a sortering, H15,5cm L22cm
Alf Ekberg, skulptur i form av äpple med gulddekor på sockel, total höjd 15cm
Piet Hein, 4st ljusstakar: Mars H14, Venus H20 samt 2st Jupiter H29cm
Golvvas, orientalisk med figurscen och blomdekor, 1900-tal, H52,5cm, ytslitage.
Monica Backström, Boda, 5st svampar, röd, delvis etikettmärkta, H10-18cm
Eva Solo, golvljusstake för tre ljus, H88cm
Erik Höglund, Boda, 2st vaser samt väggrelief, H16 & 22cm L26cm. Vaser ej signerade
Art Deco, bordslampa, patinerad brons, H26cm, medföljande 3st glasskivor, skador
Tamburmajor, mässing, H178,5cm.
Skulptur i form av glaive-krigaren Guan Gong, mässing med relief dekor, Kina 19/2000-tal, H36cm, mindre ytslitage.
Skulptur i form av Buddha, mässing med relief dekor, 1900-tal, H32cm, ytslitage.
Skulptur, gips, H67cm, skador samt piedestal, trä, H126cm, skador
Sky-Watcher, stjärnkikare med stativ, D=70mm F=500mm, 2000-tal, bruksslitage.
Georg Jensen, 1 par ljusstakar Glow, D10cm, bruksrepor samt Eva Solo, kandelaber Moments i kartong, D25.5cm, fint skick
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas, polykrom dekor av djur, signerad, H29cm
Kjell Engman, Kosta Boda, vas, Rio, motiv av ansikte, H35cm, 2:a sortering
Lladro, figurin, far med barn, H30cm
Kjell Engman, Kosta Boda, vas, Catwalk, signerad och etikettmärkt, H36cm
Monica Backström, Kosta Boda, vas, signerad och numrerad 40041, H35cm
Kjell Engman, Kosta Boda, skål på fot, Cancan, H27,5cm D31,5cm, 2:a sortering
Kjell Engman, Kosta Boda, 1 par ljusstakar, Connect, etikettmärkta, H22 & 30cm
Leonardo, 2st golvvaser i rött glas, H70 och 89cm
Vrakfynd från Royal Nanhai, 2st, H6 & 7,5cm, fat Imari D26cm samt 3st skålar Kina 1800-tal D10,5, 14 & 14,5cm
2 par ljusstakar, silver varav 1 par GAB 1959 Stockholm, fyllda, H13 & 18,5cm, en ljusstake med små bucklor
46st skedar, Rosenholm, GAB silver 1900-tal, L10,8-15cm, delvis med gravyr, total vikt ca 715g
14st kaffeskedar, Prinsess, silver, L10,5cm, total vikt ca 130g
4st dosor, silver varav en 1813, L4-7,5cm, 2 delar med gravyr samt cigarettetui, silver, 6,5x9,5cm, gravyr, total vikt ca 185g
12st knivar med silverskaft, Mema 1962, L16,5cm
26 delar silverföremål, samtliga med rosdekor bl.a. 12st kaffeskedar, L9-18,5cm, total vikt ca 355g,
49st kaffeskedar, silver, skaft med rosdekor, L9-12,5cm, total vikt ca 495g
28st skedar, Rosenholm, silver, L12cm, total vikt ca 464g
19 delar silverföremål bl.a. ströare, tårtspade, L11,5-19,5cm, total vikt ca 445g, gravyr
6st kaktänker, silver, L12-15cm, 4st sockertänger, silver, L7,5-9cm. Total vikt ca 276g samt druvsax med silverskaft, L10,5cm
Presentfat, silver, C.G. Hallberg 1923 Stockholm, reliefdekor, L36cm, vikt ca 460g, gravyr
Presentfat, silver 1936 Stockholm, W. Holst Hansen, reliefdekor, L41cm, vikt ca 770g, gravyr
Kaffekanna, silver, blomdekor i relief, H21cm, vikt ca 499g
1 par ljusstakar, T. Eldh, silver 1974 Ceson Göteborg, H18cm, fyllda
Kanna, silver, rokoko stil, H18,5cm, vikt ca 339g
1 par ljusstakar/vaser, silver, GIERTTA 1962 Stockholm, H13,5cm, möjligen fyllda, total vikt ca 365g, en med liten buckla
1 par ljusstakar, silver, 925S STERLING, fyllda, H17,5cm
Skål på fötter, silver, H14cm D23,5cm, vikt ca 306g, gravyr
2st fat, silver, varav en GEWE 1953, genombrutna samt relief dekor av blommor, H2,5 & 4cm L19 & 27cm, total vikt ca 464g
Parti leksaker bl.a. Game boy Advance, brio leksaker, små bilar m.m.
Parti leksaker bl.a. Brio mekano set 4, Playmobil helikopter, tågbana, figurer m.m.
Parti lego bl.a. flertal rymdskepp m.m. Låda meccano samt Elektronik bygglåda, för funktionen ansvaras ej
2st bajonetter varav en 1800-tal, L35 & 38cm, dolk, orientalisk med reliefdekor, L18cm samt yxa L60cm
Parti: knappar, plåtaskar, toalettpappershållare samt metall föremål
Märklin tågbana. räls, lok, vagnar m.m.
Leksaksbilar Atlas edition, mestadels Dinky Toys, förvaringshylla samt broschyrer, totalt 18 bilar + vägmärken nyskick
Parti vikter samt 3st viktställ
Parti: pistolreplik L28cm, 2st bordständare, teaterkikare, pipa, Revue fickur D4cm, m.m.
Parti Pokémon samlarkort: album samt 2st burkar, totalt ca 560st
Lego, Technic Bionicle 3st, Technic Roborider, Techric city slizer m.m. Totalt 7st
2st bokmärksalbum, 1900-talets första hälft
Nils Landberg, Orrefors, 5st ljusstakar, Gabriel, trumpetformad fot varav en etikettmärkt, H18-24cm
Goebel, figurin, H19cm samt Nao, figuringrupp, H27cm
Gustavsberg, figurin, parian, H9cm d18cm
Kurt Steiner, Wallendorf, figurin, H19cm samt Schaubach, figurin, kvinna med rådjur, H20,5cm
Kunglig Dansk, 4st figuriner, H6,5-17cm samt Bing & Gröndahl, 3st figuriner, H6-20cm. 1:a sortering
Arabia, syltburk med jordgubbsdekor, H9cm, Höganäs, sockerburk, H13cm samt Erik Kold, kaffeburk, H15cm
Gustavsberg vas, Argenta H22cm samt vas Baltiska Utställningen Malmö 1914, H14cm
Georg Jensen, 3st ljusstakar Olympia, H13cm
Wallendorf, figurin, balettdansös, H10,5cm. Samt Goebel, figurin med ljushållare och speldosa, ängel, H16cm.
Lisa Larson, sköldpadda H3,5cm, Goebel 2st änglar H8,5cm samt Goebel hund L22cm
Kunglig Dansk, 2st figuriner, H11 & 15cm, 1:a sortering
Sparbössa, Astro Berzae Creation USA, H29cm, attribut saknas
Lisa Larson, Same H12,5cm och fat 20x20cm samt Anders Wingård, pokalglas med isbit, signerad, H29cm
Kunglig Dansk, 6st assietter, Musselmalet, nr. 1/1087, 1:a sortering
Anne Nilsson, Orrefors, 2st ljusstakar, Celeste, stämpel märkta och en etikettmärkt, H29,5 & 33,5cm, obetydlig stearinrester
Gunnar Nylund, Rörstrand, björn, H12,5cm samt Hummel, 3st figuriner, H10-13cm
Kunglig Dansk, kaffekanna, Musselmalet nr. 1/1202 samt sockerskål, nr. 1/1113. 1:a sortering
Hummel, 3st figuriner, H7,5, 10,5 & 12,5cm, en med litet nagg samt Rosenthal, skål D22cm
Lisa Larson, Åsna H10cm samt Kjell Engman, figurin, Catwalk, H19,5cm, litet fotnagg
Stig Lindberg, Gustavsberg, kaffeservis, Birka: 12st koppar, D8cm samt 12st fat
Orrefors, 4st drinkglas Gin & Tonic i kartong, H20cm, fint skick
Skulptur efter/after Cesare, brons, H19cm
Skål, Kina 18/1900-tal, polykrom dekor med fiskar och vattenväxter, märkt med fyra karaktärers tecken i rött, H7 D22cm
1 par flussglasvaser, H39cm samt 2st flussglasvaser, H36 & 39cm
Rörstrand, 1 par hänkellockurnor, H44cm, lagningar
1 par ljusstakar, mässing och trä, H18,5cm, en något sned samt torrsprickor
Skeppsur, Schatz, Lectromarin TF200, batteriverk, D17cm, metall med fläckar samt barometer, Georg Jensen, D12cm
Meissen, skål D31cm, 3:e sortering
Vicke Lindstrand, Kosta, 3 delar konstglas, samtliga signerade, H5, 10 & 11cm D22,5cm, Prisma med hörnnagg
Bronsskulptur, Art Deco, H25cm samt GAB bronsvas, H19cm
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, vas, H13,5cm
Karlstad, vas, Wien, H37cm. Säljes för välgörande ändamål
Rörstrand, 2st ytterfoder H20cm D22cm, krackeleringar samt en med spricka
Kunglig Dansk, kaffeservis, Musselmalet: 7st koppar nr. 1/1035 samt 7st fat nr. 1/1035, 1:a sortering
Meissen, fat D21cm samt Kunglig Dansk, bordslampa, H33cm, 1:a sortering
Claes Thell, vas, H32cm. Säljes för välgörande ändamål
Eugene Trost, Gefle, stekfat, L50cm. Säljes för välgörande ändamål.
Stig Lindberg, Gustavsberg, fat, Domino, 15,5x15,5cm samt fat, Gurkan, L31,5cm
Primus Balder, gasolkök, picknickbord + 4st pallar samt picknickbox, Italien, nyskick
Parti: allmogeredskap, skrin, m.m.
Lego riddarborg nr. 6090 samt lego life on Mars nr. 7317
Parti lego: Technik slammer dragsters, pull back motors, Racers m.fl. Totalt 9st
Parti LP skivor bl.a. Jackie Lomax, The Hurtles, Tommy Roe, Smith, Hootenanny Singers, Björn Afzelius m.fl. Totalt 60 st
Elna, symaskin, Elnita air electronic, H24cm L33cm, för funktionen ansvaras ej, härom lämnas ingen garanti
Singer, symaskin 351, H30cm L42cm, för funktionen ansvaras ej, härom lämnas ingen garanti
Parti LP skivor bl.a. Beatles, Rolling Stones, Cat Stevens, Country, Evert Taube, Liza Minelli m.fl. Totalt 70st, slitage
Christiania bestikk, besticksuppsättning, Sorrento, 53 delar, Danmark 2000-tal, nyskick varav en förläggssked med repor.
Erik Höglund, Boda, 4 ljusstakar, smide och glas, märkta Boda, H11 & 21cm, mindre ytslitage och obetydlig rostangrepp
Monica Backström, Boda, 3st svampar, H23, 26 & 27cm, en med små fotnagg
Monica Backström, Boda, 11st svampar, delvis etikettmärkta, H9-15cm, någon med obetydlig fotringsnagg
Kosta Boda, 5st vaser samt skål, H14-25,5cm D17,5cm
Schumann, 2st lockurnor H19 & 29cm, Gustavsberg krus H23cm samt Rörstrand krus H21cm
Skulptur i glas på metallställning, H46cm samt lampfot, alabaster med mässingsdetaljer H50cm
Bordslampa, glas och mässing, H40cm samt Lladro, 2st figuriner, H30 & 34cm, blomskada
1 par vagnslyktor, mässing, elektrifierade, H56cm
Upsala Ekeby, 20 delar Rubin bl.a. assietter, skålar, blomhållare samt vaser. Stor skål med glasyrmista
Alessi: tekanna, gräddkanna, skål H9cm D20cm. Ystad metall ishink, istång, Nilsjohan visp samt Strömbergshyttan vas, skador
Stringhylla, 2 gavlar samt 3 hyllplan, etikettmärkt, L78cm, bruksslitage
Stallfönster, halvcirkelformat med spegelglas, L74 H38cm, slitage
Gustavsberg krus H23cm D17cm samt krus H16cm D20cm
Carl Fagerlund, Orrefors, bordslampa, H40cm
1 par bordslampor, fot i glas och teak, H45cm. Säljes för välgörande ändamål
KPM Tyskland, golvvas H32cm samt Björn Wiinblad, Rosenthal, årstallrik i glas 1976 D37cm, medföljande ställning
Erik Höglund, Boda, 10 delar konstglas, blandad sortering, H10-28cm samt 2st pokalglas på fot, H26cm
Erik Höglund, Boda, 18 delar konstglas blått, blandad sortering, H7-26cm D18cm, fat med små mynningsnagg
Parti Gefle Rubin: fruktfat + 12st assietter, 1 par ljusstakar samt lövfat
Parti saftservis, 1970-tal: 2st bringare samt 19st glas
Parti linnedukar, mått ca 130x130cm-140x220cm
17 delar konstglas, mestadels Erik Höglund, blandad sortering, H3-23cm
Erik Höglund, Boda, 9 delar konstglas i grönt, blandad sortering, H10-23cm D9,5-19,5cm
Erik Höglund, Boda, 14 delar konstglas, bärnstensfärgade, blandad sortering, H11-24cm
Parti: Göran Wärff, Kosta, 7st konstglas, Familjen, H6-16cm. Konstglas uggla, H10cm samt 10st brevpressar, H5-9cm
Parti konstglas frukter, svamplampor, m.m. Någon med fotnagg
Monica Backström, vas, H27cm samt Gustavsberg, krus, H25cm
Tilgman, bordslampa, H48cm
7st träljusstakar (3 par), Liljeholmens, modell Carl Malmsten, H16,5-22cm, mindre ytslitage
Parti köksporslin bl.a. Terma kaffekanna, Gerfy, Rörstrand lockterrin, Gustavsberg Arena kaffekanna, Arabia kaffeservisdelar m.m.
Erik Höglund, Boda, 16 delar konstglas, blandad sortering, H3-24cm
Jackie Lynd, glasserivs, Jazz: 20st champagneglas H22,5cm. 7st ölglas H22,5cm samt 13st vinglas H21cm
Viola Gråsten, Tidstrand, filt. 5st linnedukar samt Erik Kold plastburk med lock
6 delar konstglas bl.a. Bertil Vallien, Kosta Boda, H7,5-16cm D13-26cm, mestadels 2:a sortering
Pottstol i trä med potta, porslin Gustavsberg, H31cm L35cm B28cm, trä med angrepp, torrsprickor, ytslitage
Parti linne bl.a. stenbordsdukar, linnedukar, broderade dukar m.m.
3st skrivbordslampor: Paf Italien, höj och sänkbar H62cm samt 2st höj och sänkbara, varav en Atelje Lyktan, H51 & 60cm
Bordslampa, Strindbergsmodell, jugendstil, H50cm, kupa med fotnagg samt fot med rostangrepp
Lladro, figurin, stående herre som läser, H44,5cm, armar med tillverkningssprickor
Erik Höglund, Boda, 6st karaffer, klarglas med relief dekor, blandad sortering, H13-22cm, en propp saknas
Arabia, kafferservisdelar, Birka: 10st koppar samt 13st fat
Picknick skål, L23cm + skärbräda L18cm, slitage, Kunglig Dansk skål L28cm samt keramik fågel H17cm
Monica Backström, Boda, 12st svampar, delvis etikettmärkta, höjd ca 11,5-12cm, någon med obetydlig fotringsnagg
Erik Höglund, Boda, 18 delar konstglas, gråtonat, blandad sortering, H10-18cm D18cm
Alfredo Häberli, Iittala, servisdelar, Origo Petrol Röd/Orange/Svart: 17st muggar H9cm samt 8st skålar D8-25cm. Nyskick!
Parti konstglasföremål bl.a. Bergdala, Ryd, mestadels vaser, H8-30cm
Parti konstglasföremål bl.a. Ruben 4st ölglas, Signe Persson Melin flaska, Fuga skål och ishink, m.m.
Erik Höglund, Boda, 17 delar konstglas, delvis etikettmärkta, blandad sortering, H7-21cm
Parti linnehanddukar och dukar
Parti senap/kanonkulor, totalt 26st, medföljande ställ, alla delar med bruksslitage.
Erik Höglund, Boda, 6 delar konstglas i blått, H10-22,5cm
Erik Höglund, Boda, 1 par ljusstakar, smide och glas, märkta Boda, H16cm, fot med obetydlig ytslitage samt mindre stearinrester
Flygsfors, 3st vaser varav en 2:a sortering, H18-26cm samt Flygsfors, skål H14,5cm D10cm
12st pokalglas varav 7st signerade, Eneryda Glashytta bl.a. Johan och Reine, H20-24,5cm
Bertil Vallien, Kosta Boda, 8 delar Rainbow varav 5 delar signerade, H14-22,5cm
3st böcker: Vicke Lindstrand, legend i glas. Svenskt glas samt The book of bottle collecting
Åke och Atte Holm, vas H20cm, vas Kina H23cm, fotringsnagg, Basalto vas H27cm samt vas keramik H21cm
Monica Backström, Boda, 9st svampar, delvis etikettmärkta, höjd ca 14-20cm, någon med obetydlig fotringsnagg
2st glastuppar varav en Murano, H25 & 33cm
Monica Backström, Boda, 5st svampar, delvis etikettmärkta, höjd ca 20-23cm, någon med obetydlig fotringsnagg
Gitar, Akustica, L105cm
Termo-hygrograf, Lambrecht Göttingen, 1900-talets mitt, H25 L28cm
Dockskåp på ben, delvis möblerat, H116cm L79cm, mindre ytslitage samt Brio, tax, slitage
Golfväska med bärrem, skinn, England 1900-talets första hälft, bruksslitage.
Stringhylla, teak och metall, 3st hyllplan, 2st gavlar, H76cm L78cm B30cm, fanerskador, bruksslitage.
Samsung, LED-TV, 32-tum. För funktionen ansvaras ej, härom lämnas ingen garanti
Erik Höglund, Boda, 1 par ljusstakar, smide och glas, märkta Boda, H21cm, obetydlig rostangrepp
Monica Backström, Boda, svamplampa H26cm, små fotringsnagg samt svamp, etikettmärkt, H26cm, små fotringsnagg
Skultuna, mortel, mässing, No.6, H11cm, ytslitage. Samt ett par gruvlyktor, bronserad metall, 1900-tal, H27,5cm, ytslitage.
3st dalahästar, H13, 21 & 38cm
Holmegaard, 5st karaffer, Ole Winther, Viking samt vas H23 & 30cm
Gustav och Ulla Kraitz, ljusstake, H23cm, skål H19cm D18cm
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, kanna, 1:a sortering, H24cm samt Gunnar Nylund, Rörstrand, 2st vaser varav en omärkt, H18 & 28cm
Kosta Boda, 2st vaser, hänkelvas samt ljuslykta, H19-29cm
Fiol, svenskbyggd Per-Åke Hult, Skånes Fagerhult Nr. 9 1992, L60cm, medföljande stråke samt väska
Skultuna, 11st mortlar, mässing, No. 0-10, H4,5-15cm, ställvis mindre rostangrepp samt miniatyr mortel, mässing, H3cm
Brosch, 18 K guld 1877, H4,6cm, total vikt ca 3,8g
1 par skjortknappar, 18 K guld, total vikt ca 6g
Armband, bismark, 18 K guld, GD & CO Malmö 1938 samt 11st berlocker, 18 K guld, L18,5cm, total vikt ca 16,7g
Armring, stelt, 18 K guld, GD & CO Malmö 1969, D6,5cm, vikt ca 14,6g, obetydlig bruksrepor
Björn Weckström, Lapponia, ring, silver 1941 Finland, strl 17mm/53, fint skick med mindre bruksrepor
Brosch/hänge, 18 K guld med came, 1952, H4,5cm, liten bristning, total vikt ca 12,89g
Armband, 18 K guld med gröna stenar, L20cm, total vikt ca 7,3g
1 par örhängen, förgyllt silver med granater, L4cm, stift olika varav en lös
Brosch, 18 K guld med kame, 3,5x4,3cm samt brosch/hänge, silver med kame, 1,8x2,5cm
Parti smycken, silver, mestadels armband och collier, total vikt ca 289g
Smycken, silver: armband L18cm, Theresia Hvorslev, 2st hängsmycke H4 & 7cm samt kedja
41st minnesmynt, 200kr, silver 925/1000, 1992, 1993, 1995-1998. Total vikt ca 1107g
Parti svenska silvermynt, 40% totalvikt ca: 7235g, slitage
Parti svenska silvermynt, 40%, 5 kr samt 2 kr, några mynt i fint skick, total vikt ca 1221g
Parti svenska silvermynt, 80%, 1 kr, även 1800-tal samt parti 2 kr 1800-tal, total vikt ca 5289g
Parti svenska silvermynt, 40%, 1 kr, total vikt ca 10,5kg (ca 10507g)
Guldmynt, dukat, FRANC IOS I D G AVSTRIAE IMPERATOR HVNGAR BOHEM GAL LOD ILL REX A A 1915, D2cm, vikt ca 3,5g
Guldmynt, 10 Corona Österrike 1905, 21.6K vikt ca 3.3g, slitage
Guldmynt, 1000kr, guld 900/1000, 1992, vikt ca 5,8g, Gustav III 1792-1992
Guldmynt, 100 Euro Finland 2008, 22K vikt ca: 8.5g
Guldmynt, 1 Dukat, Österrike Ungern 1915, 23.66K vikt ca: 3.4g
Guldmynt, 10 Gulden Holland 1877, 21.6K vikt ca: 6.7g
Guldmynt, 1 pond Sydafrika 1893, 22K vikt ca: 4g, slitage
Guldmynt, tio dollar USA 1881, 21.6K vikt ca: 16.7g, mindre slitage
Guldmynt, Krugerrand Sydafrika 1oz 1975, 22K vikt ca 33,9g, mindre slitage
Guldmynt, 1000kr, guld 900/1000, 1996, vikt ca 5,8g, Kung Carl XVI Gustaf 50 år, Sveriges Konung, i etui
Guldmynt, 1000kr, guld 900/1000, 1995, vikt ca 5,8g, Carl XVI Gustaf Sveriges Konung/Svensk myntning 995-1995, i etui
Guldmynt, 1000kr, guld 900/1000, 1997, vikt ca 5,8g, Carl XVI Gustaf Sveriges Konung/Margareta, Kalmarunionen 1397, i etui
Silvertacka, finsilver, Pernlos, 1980, 11x3,5cm, vikt ca 1002g
Silvertacka, finsilver, stämplad 999 Malmö ädelmetall aktiebolag, 10x5cm, vikt ca 1002g
Stenåldersyxa, flintsten, L19.5cm, nagg och avslag
Bordsur, Elliott England, H30cm
Bordsur, H34cm med sockel, glas saknas
Herrgårdsur, jugend, H90cm, lucka med torrspricka
Bordsur, Oscariansk stil med bronserade beslag, H35cm, torrspricka och mindre ytslitage
Ljuskrona, Oscariansk stil, H50cm
Ljuskrona, vit, H50cm
1 par snarlika taklampor i glas med teakfäste 1960-tal, H26 & 30cm D38cm, en med mynningsnagg
Ljuskrona, gustaviansk stil, H60cm
Taklampa, jugend, koppar och glaskupor, H74cm D50cm
Ljuskrona, gustaviansk stil, mässing med prismor, 1900-tal, höjd: ca 64cm.
Ljuskrona, H40cm. Säljes för välgörande ändamål.
Pagus, golvlampa, 1960-tal, H160cm
Väggspegel, förgylld, H97cm L40cm
Väggspegel, förgylld, 52x61cm
Oidentifierad konstnär, olja, segelfartyg utanför Kronborgs slott Danmark, osignerad, 66x95cm
Curt Olsson, olja på pannå, abstrakt flerfärgat motiv med fiskar, signerad Curt Olsson, bildmått: 108,5x159cm.
Olja på duk, otydligt signerad, Madonna della seggiola efter/after Raphael, 18/1900-tal, bildmått: 69x49cm, ramskador.
Wille Andersson, olja, Höstdag 1969, bildmått 79x74cm
Jules Schyl (1893-1977), akvarell och litografi, modell samt klown, signerade SCHYL/Schyl, bildmått: 46x32cm, 63x40cm.
Gunnar Jonn (1904–1963), olja på pannå, fiskeby med båtar, signerad Jonn och daterad 1945, bildmått: 43x53,5cm.
Peter Adolf Persson (1862-1914), olja på duk, landskapsmotiv med gård i solnedgång, signerad P.A.Persson, bildmått: 37x57,5cm.
Oluf Jensen, olja på duk, bergslandskap med sjö, signerad Oluf Jensen och daterad 1907, bildmått: 36x56,5cm.
Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), akvarell, sittande munk med fågel, signerad F.W.Odelmark, bildmått: 48x34cm.
Akvarell, oidentifierad konstnär, motiv från Venedig, osignerad, 1900-tal, bildmått: 59x37,5cm.
Olja på pannå, okänd konstnär, Ignatius of Loyola, osignerad, 17/1800-tal, bildmått: 18x22cm, sannolikt restaurerad.
Carsten Hvistendahl (1901–1972), olja på pannå, Kustmotiv, signerad CHvistendahl och daterad 1943, bildmått: 46,5x60,5cm (D).
Lennart Cronsioe, olja på duk, kubistisk modell, signerad Cronsioe och daterad 1951, bildmått: 59x51cm (D).
Akvarell, oidentifierad konstnär, Vy över Belgrad med Sankt Sava kyrkan, signerad, 19/2000-tal, bladmått: 13x19cm, ram slitage.
Olja på duk, oidentifierad konstnär, modell, otydligt signerad (möjligen AGANA?EY), 19/2000-tal, bildmått: 97,5x79,5cm.
Ikonisk plansch, Lunch atop a skyscraper, byggnadsarbetare på Rockefeller Center New York, 59x79cm
Bord H60cm L120cm + fåtölj, nyrokoko stil
Bokhylla, teak, 3 sektioner, H160cm L240cm
Massagefåtölj, Cantus, enligt uppgift 10 månader gammal
2st pottskåp, H72cm
Trädgårdsmöblemang: bord D100cm samt 4st stolar, rostangrepp, slitage och smuts
Sminkbord med pall, 1960-tal, Fröseke trä, Nybro H128cm L96cm B42cm, ytslitage, fläckar, ett lådhörn med avslag
Väggskåp, omkring 1900, fur, H100cm B77cm
Hylla, 5st hyllplan av trä med kromställning, H110 L33 B27cm, mindre ytslitage
Serveringsvagn, 1960-tal, H70cm L80cm, ytslitage
Soffgrupp, 1960-tal, teak och galoon: soffa L175cm, fåtölj samt soffbord L150cm, bord något blekt. Säljes för välgörande ändamål
Salongsgrupp, nyrokoko stil: soffa L156cm samt 2st fåtöljer
Barnstol, Hukus Pokus, H84cm, något slitage samt korgstol, barnmodell, H52cm
Slagbord, 1800-tal, H77cm L170cm B92cm, ett stödben av, restaurerat samt träangrepp
1 par stolar, Oscariansk stil
Ett par karmstolar på hjul, Oscariansk stil, klädsel med blomdekor, 1900-tal, mindre bruksslitage.
Arne Norell, fåtölj, etikettmärkt, avtagbar klädsel, små fläckar
Carl Malmsten, fåtölj, Vår Fru, skyltsignerad, fläckar
Salongssoffa, empir 1800-tal, björk, rygg med intarsia dekor i form av solfjäder, 1800-tal, L255cm, slitage
2 + 2 stolar, nyrokoko stil
Nesto, 4st stolar med teaksits, senare ommålade
1 par karmstolar, rokoko stil
1 par klubbfåtöljer, läder, engelsk stil, en sits med färgstänk
Philippe Starck, 2st stolar
Stol, gustaviansk 1800-tal, skador
6st stolar, ek, barock stil, skuren reliefdekor och fötter med lejontassar samt blå klädsel, 1900-tal, bruksslitage.
Snurrfåtölj med fotpall, metall med skinn klädsel, enligt uppgift inköpt hos Thuleslund, 2018, nyskick.
11st stolar, teak och stål. Säljes för välgörande ändamål
10st stolar, teak och stål. Säljes för välgörande ändamål
Byrå, gustaviansk stil, H75cm L78cm
Byrå, gustaviansk stil, H72cm L62cm
Byrå med stenskiva, rokoko stil, bronserade relief beslag och intarsia, 1900-talets andra hälft, H87,8cm L119cm B53,5cm,
Byrå, gustaviansk stil, H74cm L77cm, lackkrackelering
Barnsoffgrupp, rokoko stil med röd klädsel: soffa samt fåtölj
Sidobord efter Gillis Lundgren, Lövbacken IKEA retro, H51cm L76cm
Åkdyna, 1800-tal, 50x107,5cm, slitage.
Ingegärd Silow, väggbonad, 80x55cm
Handknuten matta, Nahavand, 231x142cm
Handknuten matta, Afghan, 175x135cm, fläckar och fransslitage. Säljes för välgörande ändamål.
Handknuten gallerimatta, Buchara stil, 340x77cm, fläckar och fransslitage. Säljes för välgörande ändamål.
Handknuten matta, Buchara stil, 214x134cm, fläckar
Handknuten matta, Bucharastil, inköpt hos IKEA, 185x124cm.
Handknuten matta, Buchara stil, 242x159cm.
Handknuten matta, Afshar, 297x216cm.
4st bordslampor: Gunnar Nylund, Rörstrand, Chamotte H20cm, Hjort H37cm samt 2st möjligen Lindshammar H28cm
Samovar i mässing, H34cm, ej komplett samt barometer D39cm
Fat, keramik, Lövesmode, D45cm
2 par glasljusstakar, H17 & 21cm, vattenkaraff + glas H25cm samt 2st karaffer H26 & 35cm
Väggspegel, rokoko 1800-tal, 61x51cm, dekorskador samt lampett, gustaviansk stil, 26x44cm, krön med lagning
Parti bl.a. unikabox, Beswick 1 par hundar H20cm, väggsprynader, vagnslykta m.m.
10 delar Kockums, H7-16cm D16-26cm, delvis mindre rostangrepp/slitage
Parti bl.a. Jie Non stop lights, ej komplett, Reijmyre vas, tekanna England, m.m.
Gunnar Nylund, Rörstrand, 6 delar Zenit: fat D33cm, 2st fat D21cm, skål D12cm samt 2st skålfat L18cm
Rosenthal, 4st fat och skålfat på fot, D15-34cm samt Ilmenau, fat, D30cm
Bordsfotogenlampa, H46cm, lampkupa jugend stil med fransar D20cm samt bordsfotogenlampa, H22cm
Kunglig Dansk, bordslampa, 1:a sortering, H32cm, klisterrest på livet samt Nao, figurin H25cm
3st bordsfotogenlampor varav 2st elektrifierade, ej kompletta, H29, 31 & 37cm samt bordslampa H30cm
Jani, 5st assietter D17cm, en med kantnagg. Boda ägg H18cm samt Bergdala, 2 +2 glas H18 & 23cm
Parti bl.a. Arabia pepparkar, kryddburkar + äggkoppar 1960-tal, div. ljusstakar m.m.
Dekorationsmat i plast
6st karaffer bl.a. slipad, H19-33cm
Parti bl.a. Uppsala Ekeby 2st fat D20cm, vas Danmark H12,5cm, mynningsnagg, Söholm ljusstake H6cm, Rörstrand fat D21cm
Rörstrand, Entre: ugnsfat L38cm, kaffekanna lock saknas samt Arabia 5st skålar, Artica D15-21cm
2 par lampetter, elektrifierade, H36cm, L48cm samt 3st ljusstakar H25cm
Viola Gråsten, Tidstrand, filt, stenbordsduk samt vävnad, slitage
3st smyckeskrin, H12, 13 & 14cm L22 & 25cm D20cm
2st bordslampor, mässing, H42cm
1 par ljusstakar, metall, H35cm, liten handskada, Åhus glaspäron H12cm, Åhus brevpress H11cm, gravyr samt Lladro figurin H13,5cm
Parti konstglas vaser och ljusstakar bl.a. Johansfors, Skruf, m.m.
35st snapsglas, olika modeller samt 4st snapsglas med spiralfot
23st biskvifiguriner/vaser, 1800/1900-tal, H10-25cm, någon med lagning/nagg förekommer
Rörstrand, vas, majolika H33cm, Gouda vas H15cm, Höganäs vas H21cm, Stålhane vas H19cm samt Johansfors vas H17cm
Parti bl.a. 1 par bordslystrar H33cm, Bing & Gröndahl, 1 par ljushållare H10cm, skrin L26cm, m.m.
Överkast, Mette Ditmer, Danmark, 250x250cm samt 2st kuddar 60x45cm
Parti böcker om rymden, astronomi m.m, totalt 63st
Ytterfoder, jugendstil, H20cm D24cm, Hjort ytterfoder D15cm, Lindberg lockurna H17cm samt 2st lockurnor H20 & 25cm
15st konstböcker bl.a. Carl Larsson, Ceramic Figures, Svenska stilhistoria, Gauguin, Goya, Orientaliska mattor av idag m.m.
Kjell Engman, Kosta Boda, 2st ljusstakar, Fanfar, H28cm samt Skruf, glasservisdelar: 7st glas, H14cm samt 6st glas, H8cm
Leija ur, H58cm, urtavla med sprickor samt Amerika ur H79cm, ytslitage
Väggpendyl, förgylld, reliefdekor, total höjd: 52cm, förgyllningsslitage, ytslitage.
3st koffertar, senare tillverkning, H16, 22 & 44cm L23, 39 & 53cm, fanerskada
Klaffbord, Carl Larsson-stil, gallerkant, H78cm L140x140cm, ytslitage, fanerskador.
Notställ, 1900-talets början, H120cm, ytslitage
Taklampa, mässing och teak, 3 ljusarmar med kupor, 1960-tal, H56cm. Samt taklampa, metall och glas, 1970-tal, D19cm.
Jules Schyl, litografi, klown, signerad Schyl, bildmått: 64x41cm.
Gustavsberg, 3 delar Argenta, H2-13cm D10cm, vas med beläggning samt Göran Wärff, Kosta, glasskulptur, signerad, H10cm
Strutglasvas/skål, H36cm D24cm, strutglas med nagg samt Nao, figurin H24cm
2st vaser, underfångsglas i lila, omärkta, H23 & 33cm samt 6st glaslyktor på fot, H25-35cm
3 set med sockerskål & gräddsnipa (6 delar) silver, H4-9cm, total vikt ca 578g
Parti silverföremål bl.a. ljusstakar, samtliga fyllda och delvis med skador
14 delar silverföremål, gravyr, total vikt ca 762g
10st skedar, silver varav 3st P.M. Wallengren 1800-tal, L20,5 & 21cm, total vikt ca 554g, gravyr
12st punschmuggar, silver, olika modeller, H3-4cm, total vikt ca 389g
Parti silverföremål, total vikt ca 1029g, gravyr och delvis med skador
Parti silverföremål, total vikt ca 2346g, gravyr samt delvis med skador
10 delar silverföremål bl.a. servettringar, skål, total vikt ca 365g, gravyr
Parti silverföremål, udda delar, delvis med skador, gravyr, total vikt ca 1808g
6 delar silverföremål bl.a. 2 par ljusstakar, vas, samtliga fyllda, små skador, H8-19cm
12 delar silverföremål bl.a. vaser, ljusstakar, samtliga fyllda, gravyr, någon med bucklor, H5-17cm
Parti: 2st ägg varav en Boda, Goebel 4st figuriner samt 7st träminiatyr, skador
2 par ljusstakar, silver, H8 & 9,5cm, en med lagning, total vikt ca 298g samt 2 par ljusstakar, silver, fyllda, H7 & 8,5cm
Parti medaljer, silver, gravyr, total vikt ca 2966g
Parti bijouterier, ca 50st armband
Parti bijouterier bl.a. collier, örhängen, m.m. samt örhängen i silver
Parti bijouterier bl.a. collier, ringar, broscher, m.m.
Parti bijouterier bl.a. armband och halsband Finland, bärnstensfärgat collier med skada, broscher m.m.
2st Imari tallrikar Japan D22cm, en tallrik med tillverkningsskada. beck & Ljung askfat 10x10cm samt 9st vikter
Parti smycken, silver bl.a. David Andersen Norge, pärlcollier med silverlås samt parti bijouterier
Parti smycken bl.a. bärnsten, silverbrosch, turkoser, m.m.
Parti bijouterier bl.a. Pilgrim och Snö
Petri kamera FA-1, Agfa kamera Dacuna kamera, Penti kamera, Isconar 1:4/100, Leybold lampa, Stövelknekt samt Europa reseväckarur
39st knivar, silver med rostfria blad, bl.a. Rosenholm, Svensk, Chippendale, delvis med gravyr, L17-20,5cm
Parti silverföremål, mestadels bägare, H4-14,5cm, gravyr, någon med slitage/bucklor. Total vikt ca 2222g
Parti smycken, silver bl.a. collier, ringar, örhängen m.m. samt parti bijouterier
Parti silverdelar, någon med stenar, skador, total vikt ca 602g
Parti svenska silvermynt, 80% totalvikt ca: 1253g samt 60% totalvikt ca: 765g, slitage
Parti svenska silvermynt: 5st 50kr, 1st 100kr, 2st 200kr. 80%: 10st 2kr, 4st 5kr, 3st 10kr. 40%: 6st 5kr
Parti: damfickur med silverboett, Tärna damfickur, herrur förgylld samt 2st förgyllda klockkedjor
6st modeklockor bl.a. Citizen, Regal, Moretime, mått 2-4cm
Damur, Rutina, 18 K guld samt länk, X-länk modell, 18 K guld, D1,5cm, total vikt ca 21,6g, krona oädel, urtavla med slitage
Tissot, damur, 18 K guld, D1,5cm samt länk 18 K guld, total vikt ca 20,7g, urtavla med gulnad
Ring, 18 K guld med ametist och pärlor, strl 16mm samt ring, 18 K guld med sten, strl 16,5mm, skador. Total vikt ca 10g
Parti smycken, silver: 4st collier, 2st halskedjor samt 2st ringar
Parti smycken, silver med bl.a. markasiter, någon delvis slitage
Georg Jensen, saltsked L6cm, förläggsked J. Ernst L28cm, matsked 1898 L21cm samt brevkniv L17cm. Total vikt ca 173g
8st strykjärn L7,5-18cm samt 2st ställ
3st gjutjärnsreliefer, H34, 37 & 56cm
Parti kopparföremål bl.a. stor gryta, kanna m.m. samt ställning gjutjärn
Bordsfotogenlampa, majolika, H50cm
Morales, vas, H16cm. Boda, svamp H15cm samt 2st vaser H25 & 26cm
Kopparbalja, H26cm D28cm, ärgad invändigt, ytslitage samt vattenkanna, zink, 11L, H42cm, ytslitage
Bordsfotogenlampa, jugendstil, H61cm, kupa med små nagg
Satsbord med kakelplattor, rokoko stil, H48-53cm
Erik Höglund, Boda, 12st ölglas, Tratt H22cm, ett glas med mynningsnagg samt Björn Ramel, Sea, 6st ölglas, Stora Björn H17cm
8st konstglasvaser bl.a. Johansfors, H12-24cm
Parti glasföremål bl.a. Iittala snapsglas, Orrefors vinglas, Line & Chateau, ishink, m.m.
3st pipvitrinskåp H25, 35 & 40cm, ett skåp med listskada och ett glas saknas, 7st pipor medföljer