Rop fr.o.m. 490 säljes endast på anbud
Lisa Larson, Gustavsberg figurin, Malin. H19cm
Dahl Jensen, 2st figuriner nr. 1094 & 1102, Terrier, 1:a sortering. H7 & 11,5cm, största figurinen med gravyr i botten
Dahl Jensen, figurin nr. 1322, Aju Sitra, 2:a sortering. H18,5cm
Skulptur iform av gudinnan Krishna med flöjt, trä, delvis bemålad, 1900-tal, H92cm, ytslitage, små skador
Georg Jensen, golvur i svart med stålram H102cm, för funktionen ansvaras ej
2st promenadkäppar med silverhandtag. L89 & 90cm, gravyr
Champagnekylare, nysilver med handtag. H46cm
Paraplyställ, gjutjärn, 1900-tal, H63,5cm, ytslitage
Paraplyställ, gjutjärn. H69cm, ytslitage och fanerskador
Golvvas, Kina omkring 1870-1890. Koboltdekor med lyckotecken. H43cm, obetydlig tillverkningsdefekt
Vas, Kina 1800-tal, motiv med figurer samt kalligrafi. H40cm, mynning med skador samt bottenspricka
Vas, keramik med orientalisk dekor av drake i relief. H33cm, skador
Rökelsekar, brons med orientalisk reliefdekor, Kina 18/1900-tal, H30cm, ytslitage, handtag lösa, lock saknar attribut
Machete, läderbalja med dekor samt tofsar, Sydafrika L74cm
Piedestal iform av svan, keramik, H45cm L68cm, ytslitage
Boomerang, sannolikt Australien L75cm
1 par kandelabrar, Jugend stil i mässing H39cm
Georg Jensen, kandelaber Season, svartlackerat stål D27cm
Adam Jablonski (1936-) för BOHA, konstglas i kristall, Polen 1900-tal, etikettmärkt, H88cm, slitage, liten stötskada
Luftgevär med medföljande kikarsikte, serie nr: B414444, Kina, L104cm, mindre bruksslitage, för funktionen ansvaras ej
Slaglåsgevär, 1800-tal. L146cm. Bajonett, L43cm samt läskstång. Ställvist rostangrepp och ytslitage
2st pokaler, silver, Karl Andersson Stockholm 1903 & 1904. H18,5 & 19cm, total vikt 531g, en med gravyr
Mat och förläggskedar, silver 1800/1900-tal. L15,5-30cm. Total vikt 417g
Parti silverskedar, L21cm. Total vikt 800, gravyr
Parti silverföremål bl.a. fat 1800-tal. Förläggsbestick, m.m, gravyr. Total vikt 436g
Såsslev, silver med träskaft, Axel Holm Ystad 1883. L43cm, skaft med ytslitage
12st teskedar, silver, skaft med rosdekor. L11,2cm, total vikt 144g
Skål, silver, relief dekor, förgylld invändigt. H9,5cm D19,5cm, vikt 659g, gravyr
Parti BRIO och Mega Bloks leksaker bl.a. ankor, brandbil m.m., alla delar med bruksslitage, för funktionen ansvaras ej
5st vävnader: Ingegärd Silow, 86x57cm. 2st signerad MR, 26x16 & 20x17cm. 2st signerad ÅY, 41x28 & 42x28cm samt kina matta
Parti frimärken, delvis postfriska, nominellt värde ca 2000kr samt parti pinsmärken
Rolex binoculars, fältkikare, 7x50, serie nr.3423, 1900-tal, obetydlig bruksslitage samt medföljande fodral
Parti vykort, högtidskort, nytillverkade fickur, pins, märken, m.m.
Parti: fickknivar, militärknappar, miniatyr samt bärnstensfärgade stenar
Gunnar Hansson, Lomma, 4st fåglar. H5,5-11cm
Lalique, blomma, L11,5cm samt flakong, märkt GUERLAIN PARIS. H10cm, lock med små nagg samt obetydlig mynningsnagg
9st tomtar, H3,5cm-25cm, en tomteluva med lagning
Lladro, 2st figuriner, H22 & 25cm. Träfigurin, orientalisk, H21cm samt Helena Rönnberg, skulptur, H6,5cm
Nao, 8st figuriner samt Zaphir, figurin. H9-26cm
Meissen, 2st figuriner, häst H19cm samt rådjur H21cm. 1:a sortering, rådjurs bakre ben med obetydlig fotnagg
Georg Jensen, väggur samt barometer D14cm, för funktionen ansvaras ej, ytslitage
J. Arrhenius, utkast till Wäxtrikets terminologi, Upsala 1842. Slitage och fuktfläckar
Kunglig Dansk, 2st fat med kräfta respektive krabba i relief, båda I:a sortering D15.5cm
Longchamp, väska, mörkblå, ca 27x49cm samt Mulberry, plånbok, konjaksfärgat läder, 6 kortfack, myntfack samt 5 fack, 9x15cm
8st fåglar bl.a. Bing & Gröndahl. Gunnar Hansson Lomma. H4-11cm
Lisa Larson, Gustavsberg figurin, Väst, H13cm samt bronsskulptur, signerad PL, H11,5cm
2st vaser, Kina omkring 1880-1910. Blåvitt dekor resp. polykrom dekor med figurscen. H16 & 25cm, en med fotringsnagg
Bertel Thorvaldsen (1770-1844), efter/after, Bing & Gröndahl, biskvifigurin, Ballerina, H15,8cm
5st figuriner, rokoko stil bl.a. Napoli. H11-13cm, blomnagg
Bertil Vallien, Kosta Boda, skulptur i form av båt. Signerad och numrerad KOSTA BODA B.Vallien 7172015 LIM. ED. 500 VIDA. L17,5cm
Gådocka, mekanisk, Japan 1950-tal. H34cm, ytslitage samt för funktionen ansvaras ej
3st björnar bl.a. Knud Khyn, Kunglig Dansk. H9-11cm
Meissen, kanna H17cm, gräddsnipa H8cm och sockerskål med lock H8cm, 3:e sortering samt Fyrklövern, 6st snapsglas, H18cm
4st skålar, Kina omkring 1880-1920, polykrom dekor med märke i botten. H5-7cm D11-15cm, obetydligt slitage samt små mynningsnagg
Stig Lindberg, Gustavsberg, skål, glaserat stengods i färgerna brunt, svart, rött och gult. H4cm D13,5cm
6st stenåldersyxor, flinta. L10-16cm, avslag och nagg
8st stenåldersyxor varav 6st flinta. L7-13cm, avslag och nagg
Parti stenåldersföremål, skrapor, sländtrissor m.m. Avslag och nagg, bronsyxa sannolikt senare
3st stenåldersyxor varav 2st flinta. L16, 19 & 19,5cm, avslag och nagg
Glashuv med svart träsockel, 1900-tal, total höjd: ca 78cm, sockel med ytslitage
Bordslampa med skulptur iform av buddha, delvis förgylld, höjd ca: 70cm, slitage samt medföljande skärm, fläckar, ytslitage
Ivar Ålenius Björk, Ystad Metall, 1 par ljusstakar, Lilja, nysilver. H12cm, mindre ytslitage
3st ikoner, 1900-tal, 13x10,5cm, 15,5x11,5cm, 36x30,5cm
Lalique, 2st skålar. H7 & 10cm D21 & 19cm, en skål med mynningsnagg
Bordsfotgenlampa, majolika. H62cm, innerglas saknas
Bordsfotogenlampa, majolika. H48cm
Skulptur/byst, terrakotta på sockel, signerad. Total höjd 24cm
Kunglig Dansk, motivvas med blomdekor, 1:a sortering. H33cm
Gustavsberg, ytterfoder, Waldemarsudde, H13cm D26cm
Mathämtare samt lockurna, Kina omkring 1900-1920. H12 & 25cm, ytslitage, lock senare och små nagg
Gunnar Hansson, Lomma, 2st bordslampor varav en med vindruvor och skalbaggar i relief. H26 & 29cm samt skål, D14cm