Rop fr.o.m. 498 säljes endast på anbud
Matilda Gravenstein, Rörstrand, vas med relief dekor. H17cm, glasyr med skönhetsfel
Flygmodell, SAAB, Draken. H14cm L32cm. Minnesplakett i silver, märkt: MINNESGÅVA FRÅN SIF-KLUBBEN SAAB-L
Vicke Lindstrand, Upsala-Ekeby, elefant. H30cm
Kunglig Dansk, lockurna, Blå blomst. H28cm, 1:a sortering
Wilhelm Kåge, Gustavsberg, vas, Argenta. H20,5cm
3st glasclowner varav 2 skålar. H17 & 27cm
9 delar konstglas bl.a. Orrefors, Vicke Lindstrand, Reijmyre. H4,5-20cm D11,5-22cm
Heissner, 4st tomtar. H30-33cm
Bertil Vallien, Boda, vas, H14,5cm. Spiralglas, H29cm samt FM Ronneby, glasfigurin, H32cm
Bing & Gröndahl, bläckställ, Musselmalet, 1:a sortering, lock med nagg samt veckglasfat på vitmetall fot. H17,5cm D29cm
Timo Sarpaneva, Iittala, 5st ljusstakar, Festivo. H8-18cm
Sabel, omkring 1900, märkt H.H. J.S. 1T4 No.1. L109cm
36st skedar, silver, 3 olika modellelr. L9,5-10,5cm, total vikt 392g
9st julskedar, silver, L15cm, total vikt 245g
Parti silverföremål: bricka, 2st gräddsnipor, total vikt 214g samt saltkar, silver med emalj
12st tårtgafflar, L14,5cm samt 2st sockertänger, L7,5 & 9cm, silver, total vikt 238g
Gräddsnipa samt skrin, silver. H8,5 & 7cm L13cm, total vikt 370g
13st kaffeskedar, silver, rosmotiv. L10,5cm, total vikt 140g
Parti leksaker: tågbana, lok, vagnar, mestadels Brio samt parti lego
Parti: Lyth kompass. Bacho, momentmätare, mikrometer, ampere mätare samt Junghans, väckarur, ej komplett
Parti leksaker: Duplo, lego, lok, Brio, bygglåda, m.m.
Schutz, docka, L43cm. 2st dockhuvud, porslin, H3 & 7cm samt 3st dockor, L20 & 22cm, senare tillverkning
6st dalahästar, H5-17cm, ytslitage och en med gravyr. 6st modellbilar samt leksaks kassaapparat, H11cm, ytslitage
Parti tidsskrifter bl.a. Star Wars, Pokemon, bokmärken m.m, mindre ytslitage
Parti medaljer, pins m.m. i monter
6st lergodsföremål, enligt uppgift från Pompeiji Italien, skador
Parti: barnsymaskin, Vulcan. Barnvisp, Mixmaster. Docka, klippdockor samt våffeljärn
Parti bl.a. allmogeföremål, ljuster, kompass, m.m.
Parti samlarföremål bl.a. vikter, stämplar, mätglas, m.m.
Vicke Lindstrand, Upsala-Ekeby, 4st troll figuriner. H12 & 14cm
Mari Simmulson, Upsala-Ekeby, skål på fot, dekor med ansikten och fågel. H7,5cm D15cm, mindre glasyrkrackelering
Schaubach kunst, figurin och ljusstake, H17cm, 19cm samt 2st tomtar H16cm, 19cm
Mari Simmulson, Upsala-Ekeby, fat med dekor av hund och fåglar, 22x22cm. Mindre glasyrsprickor
Rörstrand, figurin, H14cm samt Boda, glasand, H7cm
Edvin Ollers, Elme, vas med relief dekor. H20cm
Gustavsberg, krus, blåvitt, stenmassa, Nr. 00, H13,5cm. Mynning med stötskada
Wallendorf, 2st figuriner. H21 & 22cm
Alf Ekberg, keramik frukt/grönsak, signerad. H11cm L16cm
Dresden, bonbonjär, H26cm, blomnagg. 3st figuriner, Tyskland, H14cm, en med skada
Wallendorf, figurin, H26cm
Hven, Backafallflicka, H20cm samt Jani, fat, D22cm, obetydlig mynningsnagg
6st miniatyrer bl.a. John Andersson, Höganäs. H1,5-8cm samt mugg, glas med etsad/slipad dekor. H11cm
Murano, ljusstake, H13cm. Orrefors, bordsur, H12,5cm samt Kosta Boda, glasfisk, H14cm L29cm
Kosta, 2st karaffer, H24 & 28cm
Schaubach, figurin, H15cm. Goebel, 2st figuriner, H11cm. Kunglig Dansk, figurin, H24cm, 2:a sortering
Skafthålsyxa, L21cm, ytslitage
Lalique, fågel. H16cm
Gunnar Cyrén, Orrefors, glasservis, Karolina: 7st vinglas, H14cm. 7st selterglas, H8cm samt 8st snapsglas, H12,5cm
Kunglig Dansk, smörbytta med lock, Musselmalet halvblond nr. 1/502, 1:a sortering
12st remmare, H19cm
Wallendorf, 2st figuriner. H16cm samt Rosenthal, 12st fruktassietter, D20cm
8 delar miniatyrkonstglas, Kosta Boda/Pukeberg, mestadels Bertil Vallien. H6-9,5cm samt flakong med silverfodral, H6cm
Zenith, kikare med quick focus, Hunter, 8x40, olivgrön, mindre bruksslitage, medföljande etui
3st ytterfoder, Kina, 1900-tal, H16,5cm, 17,5cm
Bordsfotogenlampa, stomme i onyx med mässingsbeslag och fot, kupa med graverad dekor, B&L brännare, 1900-tal, H76cm, ytslitage
4st bojaner, Kina 1900-tal, H14-18cm
1 par vaser, Kina, blåvita med dekor av drakar. H24cm samt sköld, trä, D23cm, ytslitage
Bing & Gröndahl, moccaservis, Sommerfugl: 8st koppar, 9st fat, ljusstake, H13cm samt Kunglig Dansk, vas, H27cm
Hertha Bengtsson, Rörstrand, kaffeservisdelar, Koka. 13st koppar samt 8st fat, bruksrepor
Kryddsnurra, Digsmed, Danmark, teak 1960-tal. D50cm, 16st kryddburkar varav en burk ej öppningsbar
Stekfat, England. L44cm, något gulnad och krackeleringar
Ingrid Atterberg, Upsala-Ekeby, 3st skålar, Västkust. D14, 23 & 30cm
Ingrid Atterberg, Upsala-Ekeby, skål, L41cm samt Kunglig Dansk, skål, D28cm
Dragspel, Italien, Paolo Sopranl. 38x40cm, medföljande etui
Parti tågbana, Lionel Trains. Lok, vagnar, räls, ytslitage, några byggnader ej komplett. För funktionen ansvaras ej
Parti vävnader, trätåg L78cm samt smidesstake, H46cm
Gunghäst, bemålad, Ryssland H52cm L90cm, slitage
Parti Brio leksaker, bruksslitage
Kristallmottagare samt 2st äldre tekniska föremål. För funktionen ansvaras ej
Parti glasproppar, beslag, m.m.
Hans-Agne Jakobsson, 6st takamaturer, 26x26cm, ytslitage