Rop fr.o.m. 554 säljes endast på anbud
Arne Jacobsen för Stelton, kaffekanna Cylinda H20cm
Piet Hein, 1 par ljusstakar Jupiter H30cm
Kjell Engman, Kosta Boda 2st vaser, H27 & 35cm, 2:a sortering
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas med polykrom dekor av fåglar, H36cm D17cm
Kjell Engman, Kosta Boda vas, signerad H35cm
Kjell Engman, Kosta Boda, kanna och vas, signerade, H30 & 37cm
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda skål, Caramba, signerad, H9,5cm D26cm, obetydlig mynningsnagg
Kjell Engman, Kosta Boda, kanna och skål, signerade, Can Can, H11 & 32cm D23cm
Sony, platt-TV, Bravia, 43-tum. Medföljande fjärrkontroll och handbok. För funktionen ansvaras ej
Maria Berntsen för Georg Jensen, 1 par kandelabrar Swing H22cm
2st skärmar 1960-tal, D50 & 80cm, minsta skärmen med litet hål
Kunglig Dansk & Bing & Gröndahl, 9st figuriner, 1:a sortering varav en 2:a sortering, H5-12,5cm, en med gravyr
3st karaffer varav 2st 1800-tal, H18, 19 & 25cm
Göran Wärff 2st ljuslyktor, Sunflower, H19 & 29cm samt Björn Rönnquist, 2st glasägg, H25cm, medföljande 2st ställningar
Skulptur med piedestal, konstmassa, piedestal med skuren dekor av figurscener H79cm, skulptur höjd 82cm, små nagg
Skrivbordslampa, Frandsens lightning, rödlackerad, nyskick
Parti, Stelton termos, sockerskål och mjölkkanna, Alessi fruktkorg samt Bodum brödkorg
Maria Berntsen för Georg Jensen, 2st ljusstakar Glow i kartong samt ljusstake Stelton, kopparfärg
Georg Jensen, 2st bonbonjärer i kartonger Spin L20cm
4st bankfönster, höjd ca 78cm samt längd ca 156cm. Ytslitage
Parti böcker om Malmö. Totalt 26st
Lladro figurin, H55cm, flaggans kors/topp med lagning. Medföljande träsockel
Rörstrand vas, dekor i jugend stil, H51cm, glasyrkrackeleringar och sprickor
Josef Ekberg, Gustavsberg vas 1928, H37cm, botten med spricka
Stiga, 2st luftpistoler, Zenit, kaliber 4,5mm, Tranås i Sverige 1900-tal, L28cm, bruksslitage, för funktionen ansvaras ej
Pokal, silver, vikt 590g, gravyr
1 par ljusstakar, silver, H17cm, fyllda
1 par ljusstakar, silver T. Eldh, H18cm, fyllda samt vas, silver H16,5cm
Wiwen Nilsson, bägare, silver AN Lund 1935, H6,5cm, vikt 79g
1 par ljusstakar, silver, H15cm, fyllda
9st förläggsbestick, silver bl.a. skedar, påläggsgafflar, m.m, total vikt 298g
12st kaffeskedar, silver med emalj, L9,5cm
Parti silverföremål: 12st kaffeskedar L10cm, förläggssked L16,5cm, total vikt 171g samt druvsax med silverskaft
Parti silverföremål bl.a. tänger, teskedar, påläggsgafflar varav en med emalj, total vikt 217g
Parti silverföremål: 6st kaffeskedar L9cm samt 2st förläggsskedar L13 & 14,5cm
3st saltkar, silver, Norge, H2,3cm L8,3cm, total vikt 46g, ytslitage
Sockerskål, gräddsnipa samt fat, silver, total vikt 288g, gravyr
11st servettringar, silver med rosdekor, D2cm, total vikt 61g
Parti silverföremål bl.a. servettringar, 8st teskedar, total vikt 253g samt Georg Jensen skål H7cm L16cm
Parti silver föremål bl.a. 6st bägare, pokal, kaktång m.m., total vikt: 358g, bägare med gravyr och etui
10st dalahästar, H4-16,5cm, mindre ytslitage
Parti frimärken bl.a. Kina, Israel, Sverige m.m., delvis äldre
3st ryggsäckar bl.a. Esprit, samtliga med mindre bruksslitage med i fint skick
Parti leksaker: brandbil L80cm, kulram slitage, flygplan samt 5st bilar
Minifiol L23cm + stråke samt parti Brio leksaker bl.a. 2st hundar, lok + vagnar, m.m.
3st tubkikare, L39, 73 & 82cm, slitage och skador
2st vykortsalbum med fartyg, 12st inramade fartygsfoton samt kopparstick, bildmått 17x9cm
Cullman kamerastativ, Vivtar objektiv 400mm 1:5.6, Canon kamera A E-1, Canon kamera FTb, kikare, m.m.
6st fotoalbum, jugend, några med låsskador
Parti marina föremål bl.a. skeppsklockor, skeppsur, m.m.
Parti bl.a. fodral i koppar till stora tändsticksaskar, terra plunta, fossiler, Kockums skylt i gjutjärn, m.m.
Hornby bilbana samt Scalextric bilbana. För funktionen ansvaras ej
Parti bilar bl.a. Corgi och Matchbox i Matchboxväska, 48st, slitage, åsna på hul H40cm samt modellbil 57 Chevy handtop
Buzz Lightyear, Toy Story, H34cm, tillsynes fungerande
Scoutwalker Star Wars, dat.1982, H34cm, något missfärgad
Parti leksaker bl.a. tennsoldater, elastolin soldater, Brio leksaker, små bilar m.m.
Parti bl.a. silverföremål, total vikt 108g, teaterkikare, Hans Agne Jakobsson 1 par ljusstakar H4,5cm, ljusmätare, m.m.
Wallendorf, figurin, sittande kvinna på huk, H23cm
Lisa Larson, Gustavsberg 2st figuriner, Lotta H18cm samt Emma H15cm, fotnagg
Lladro figurin, harlekin med katt, H25cm
Gunnar Hansson, 2st fåglar samt 2 fåglar på gren, H7 & 14cm
Lisa Larson, Gustavsberg figurin, Väst H13cm, Ulrica Hydman Vallien vas H10,5cm samt Erik Höglund glasskulptur H16cm
Bengt Orup, Johansfors 5st glas, Stripe, H6,7cm
Äggskalsvas med kalligrafi, Kina, H26cm samt figurin, Kina H23cm, attribut saknas
Ytterfoder med fat, Kina, märkt med fyra karaktärers tecken i rött, H11cm L13cm, sake kopp samt fat Kina
Orrefors, 10st vinglas H21cm samt 10st vinprovarglas H17,5cm
Edvard Eriksen, Kunglig Dansk figurin, Den lilla sjöjungfru nr. 4431, H23cm, 1:a sortering
Lalique, figurin H23cm
Kunglig Dansk lockurna, Blå blomst, H26cm samt kalk på fot med relief dekor, nysilver, H26cm
Lalique, fågel, H18cm
Karaff Art Noveau, bemålad dekor med orkidéer, sannolikt Frankrike H22.5cm, möjligen senare propp samt mindre slitage
Hummel, 2st figuriner H10cm, Bing & Gröndahl figurin H14cm samt Rörstrand minnesmugg 1896
Lladro, geisha figurin samt 2st fåglar, H20-30cm
Herend 2st krämkoppar med fat, Limoges krämkopp och bonbonjär D6,5cm samt Meissen skålfat, 1:a sortering L12cm
Goebel, 6st figuriner bl.a. Nils Holgersson, H6-21cm
Royal Dux, 4st figuriner, H21-24cm
Bing & Gröndahl & Kunglig Dansk, 3st björnar, 1:a sortering, H5 & 13cm
Swarovski, 4st glasfiguriner, H3-5cm, fiskfena med nagg samt Lalique 2st figuriner: Leda & svanen H11,5cm, fågel H8,5cm, näbbnagg
Tapio Wirkkala, Iittala vas, slipad dekor av ränder, signerad TAPIO WIRKKALA IITTALA-54, H9cm
Goebel figurin, 2 delar H11 & 15cm samt Fyrklövern 4st figuriner, H12-19cm
Berndt Friberg, Gustavsberg miniatyr H9,5cm, Höganäs miniatyr H7cm samt Carl-Harry Stålhane Rörstrand miniatyr H5,5cm
Bronsskulptur på marmorsockel H15,5cm samt Bertil Vallien snapsglas H7,5cm
14st vinglas med slipad dekor, olikfärgade, H18cm
Lladro figurin, kvinna med blomkorg, H27cm samt Nao figurin H28cm
Hummel 3st figuriner varav en 1950-tal, H10 & 11cm