Rop fr.o.m. 655 säljes endast på anbud
Kunglig Dansk, isbjörn, 1:a sortering, H32cm
Erich & Inger Triller, Tobo, stengodsvas, brunglaserad, H16cm
Georg Jensen, kandelaber Harmony för fem ljus H14cm L41cm
Eva Solo, 3 delar, skål Smiley H11cm D21cm, vas H19cm samt bordslampa Sunlight H15cm, ny i kartong
Brödfat, jugend, nysilver, dekor av kvinna med fruktkorg i relief L37cm, mindre ytslitage
Gunnar Nylund, Rörstrand, stengodsskål, H12cm D20,5cm samt Karlskrona vas med dekor av drakar H13cm
Jani Laholm, 3 delar, skål D19cm, kopp samt smörbytta med lock
Monica Bratt, Reijmyre, 9st vinglas, 5st snapsglas samt 12st fat + skål i rött glas
12st gröna glas H17cm
Orrefors vas H16cm samt Orrefors 3st skålar bl.a. Sofiero, H8,5 & 13cm D11-19,5cm
5st figuriner bl.a. Nao, Rex, m.m.
2st blyglasfönster 66x55cm
Christian Thomsen, Kunglig Dansk, figurin, kvinna med get, 1.a sortering, ett öra med litet nagg, H23cm samt Nao figurin H21cm
Bing & Gröndahl 2st figuriner H12cm 1:a sortering, Nao figurin och 2st bordslampor H19cm och 35cm
Maria Berntsen för Georg Jensen, adventsljusstake Season, D27cm
Vas, Kina 1800-tal, H35,5cm, fotring med nagg
1 par hänkelvaser på postament, England, H53cm samt golvvas på fot, H47cm
Guido Cacciapuoti Ceramiche gres d'arte, Italien, figurin nr. 1018, H34cm, liten kantnagg
C.I.A. Manna, Sezione Le Bertetti, figurin, Indonesia N.220, H36cm, glasyrkrackeleringar, skador/damages
Golvurna med sockel, Japan, bronserade detaljer, total höjd 85cm
2st bajonetter nr. 22 och 37, L53cm
Skålfat samt lockurna, 1800-tal, Kina
Utgår!
Trumpet, graverad dekor, L56cm, ytslitage
Zenith, kikare zoom 8x-20x50, medföljande väska
Slaglåsgevär, märkt SHB 8272, 1800-tal, L142cm, omarbetat samt läskstång med skada
3st golfklubbor varav 2 i trä, en med träskaft, bruksslitage
2st orientaliska golvvaser, H50 & 62cm
1 par ljusstakar, silver, H17,5cm, fyllda
12st skedar, silver med emalj
1 par ljusstakar, silver GAB, H16cm, fyllda, bruksrepor
Skål, silver 1950-tal, vikt 411g
Sockerskål och gräddsnipa samt fat, silver, GEWE 1968 & 1974, invändig förgyllda, H5 & 5,5cm L20,5cm, total vikt 391g
Silver, salt & pepparkar, H12cm, total vikt 171g
2st gräddkannor, silver England samt bägare, silver, total vikt 268g
5st saltkar, glas med silverkork och emalj, David Andersen Norge, H4,5cm, en fot med avslag samt nysilverbricka
4 delar toalettbordsuppsats med silverlock, silvervikt 116g
Parti silver: cigarettetui + katt vikt 142g samt skrin, fyllt L12cm
Såsslev, silver med träskaft, 1961 Uppsala, L30,5cm
Tesil, lövformat, Ryssland, silver med trähandtag, märkt 84, L20,5cm, bristningar
Wiwen Nilsson, 2st skedar, silver, L14cm
Hans Georg Vogt, 5st skedar, modell Olga, silver, Kristianstad 1851, L22cm, total vikt 400g, alla med monogram gravyr
13 delar silverföremål bl.a. servettringar, tesil, kaktänger, m.m, total vikt 236g
10st skedar, silver 1800-talets sista hälft, L14-23cm, total vikt 235g, gravyr
Boken om Anders Zorn av Gerda Boethius nr. 89
Parti dockskåpsmöbler samt träleksaker bl.a. brio, Kids Wood m.m, slitage
Lego: Knights kingdow 4st burkar samt riddarborg
Fiol, Tyskland, stråke PEH London, medföljande strängar samt käpp med silverhandtag L90cm, gravyr
Parti: boxningspel plåt, ångmaskin med tillbehör, tennsoldater, elastinfigurer samt linbaka, bruksslitage
Pertti Palmroth, 1 par stövlar/boot, svart läder med dragkedja, klackhöjd 3,5cm, skafthöjd 40cm, strl 4,5/38, nyskick
Fleischmann, lok, vagnar, räls, transformator, ytslitage, för funktionen ansvaras ej
Dockskåpsmöbler 1930/40-tal samt smyckeskrin
Parti samlarbilder bl.a. 8st album fotbollsbilder, Pokémonkort, Skylanders ginat kort, m.m.
Parti leksaksbilar, Brio tågbana, Lego m.m.
Parti dockor med tillbehör bl.a. Mattel Barbie, viss missfärgning
Kamerahus Leicaflex Leitz Wetzlar, bruksslitage, för funktionen ansvaras ej, medföljande Leica väska
Fleischmann lok NS7501 och räls, nyskick i kartong samt modellbilar. Säljes till förmån för Röda Korset
Parti militärmärken
3st tomtar efter förlaga av Jenny Nyström H20cm samt Meissen figurin 1:a sortering H14cm, skada
Bing & Gröndahl, 2st figuriner, 2.a sortering H20 & 19cm
Schaubach, 3st figuriner, H15, 22 & 25cm, en hand med äldre lagning
Bägare, silver 1800-tal, gravyr och bristning, vikt 98g samt glasvas med silverfot H21cm
Bengt Orup, Johansfors, 4st glas, Strikt, H18,5cm samt Lasse Åberg 2st glas, Musse Pigg H22,5cm
Gunnar Nylund, Rörstrand, kanna, stengods med blå glasyr, H22,5cm
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, vas, stengods, H19,5cm, fotring med spricka
Dahl Jensen, figurin nr. 1219, Hanne, 2:a sortering, H22cm
Wallendorf, figurin, kvinna med bock, H23cm
Kunglig Dansk, 3st figuriner, 1:a & 2:a sortering, H9,5, 12 & 17,5cm
Lisa Larson, 5st nissar bl.a. Advent, H13-20cm
Lisa Larson, Gustavsberg för WWF, säl, H11cm L18cm, ett öga med tillverkningsdefekt
Wallendorf, 3st figuriner, H14 & 16cm samt Royal Dux figurin, H22cm
Wallendorf, 2st figuriner, H22,5cm
Lisa Larson, Gustavsberg, Emma, H16cm, fotnagg
Heissner tomte med lykta, H26cm, för funktionen ansvaras ej
2st äldre sparbössor, möjligen Tillinge, H11 & 13cm
Bing & Gröndahl, 2st figuriner H13 & 20cm, 1:a sortering samt Kunglig Dansk Musselmalet 2st assietter 3:e sortering
Bertil Vallien, Kosta Boda, skulptur i form av båt, signerad KOSTA BODA B.VALLIEN 005821-95, L17,5cm, medföljande träställning
Rosenthal katt H12cm, Lladro isbjörn H11,5cm samt 2st får H5 & 9cm
Orrefors 2st glasskulpturer H5,5 & 11,5cm, Bing & Gröndahl figurin H14cm, blåvitt krus H13,5cm samt vas millefiori teknik H7,5cm
Lalique, fat 10,5x12,5cm samt skål H5cm D27cm
John Andersson Höganäs, 4st miniatyrer H2-7cm, Vicke Lindstrand Kosta brevpress, Boda svamp H11cm samt Boda 3st ägg H6,5cm
Schaubach, figurin, H26cm
Mari Simmulson, Upsala-Ekeby, vas med relief dekor, H20cm
Axel Locher, Bing & Gröndahl, figurin, Fiskegumman, 1:a sortering H21cm