Rop fr.o.m. 540 säljes endast på anbud
Eichwald, Bloch & Co, vas jugend, dekor med orkideer, H29.5
Ingeborg Plockross, Kunglig Dansk figurin, Mother & Child, 1:a sortering, H29cm
Josef Ekberg, Gustavsberg, vas, Sgraffitti, H28cm, tillverkningsspricka
H. Schreiber, Unterweissbach, figurin, H16cm L22cm, kjol med skada
Stelton 4 delar, bricka, termos, sockerskål och mjölkanna i röd och svart plast, design Erik Magnusson, bruksslitage
Golvvas Japan 1900-talets första hälft, H78cm, dekorskada
Winston Churchill, Andra Världskriget minnen, 5 band, Skoglunds Stockholm 1948, slitage
1 par ljusstakar, silver, H11cm, fyllda
Tårtspade silver L22cm, vikt 53g samt John Andersson Höganäs 2st miniatyrer H2,5 & 6cm
Serveringssked, silver, Ramberg, L27cm samt slev, silver, G.F. Hallengren, 1917, L37cm, vikt: 249g
5 delar silverföremål bl.a. sockerskål, gräddsnipa, H2-10,5cm, saltkarsfot med små bucklor, total vikt 276g
11st dessertgafflar, silver 1947, skaft med rosdekor, L13,8cm, total vikt 157g
Wiwen Nilson, brevkniv, silver, AN Lund 1953, L24,5cm, vikt 142g, bruksslitage
24st dessertskedar, silver GAB 1970 L14cm, total vikt 323g, medföljande etuin
Pokal/vas, silver, skruvad form, GAB 1930 Stockholm, invändig förgylldt, H25cm, vikt 544g, gravyr
Parti militärföremål: hattar, bälten, knappar, gradbeteckningar, m.m.
Märklin, tågbana 29201, i etui
Parti militärleksaker bl.a. Corgi toys, Dinky toys, Matchbox, m.m.
Parti Brio leksaker bl.a. kulram, spel, elefant m.m. samt Leko färja och garage
Mattel 3st dockor bl.a. Midge och Skipper, barbie tillbehör bl.a. kläder, skor, väskor m.m samt parti dockhusmöbler
Parti leksaksfordon bl.a. äldre plåtbilar, Polistilbilar, motorcyklar, m.m.
Parti leksaksfordon bl.a. Matchbox, Corgi Toys, m.m.
Parti pipor bl.a. sjöskum, Orlik, Lillehammer, Ratos, Ropp m.m., medföljande etui, ytslitage
Fleischmann modelllok 3st, Nr. 4365 L18cm, nr. 5327 L20cm samt lok L14cm, slitage och för funktionen ansvaras ej
2st vykortsalbum bl.a. gratulationskort, Jenny Nyström, topografi, m.m, totalt 221st
Parti leksaksfordon bl.a. Tekno buss, Corgi 007 bil, flygplan, helikoptrar, Dinky Toys rymdfarkoster
3st Disney bilar av Polistil L8, 11 & 15cm, 10st smurfar samt indianer och cowboys bl.a. Deetail
Parti leksaker, mestadels äldre bl.a. plåtleksaker, Corgi, Dinky toys m.m., någon med skada samt slitage
Expertic, 38st träänglar, Tyskland, någon med slitage och en med skadat instrument
Bläckhorn, kompass samt parti äldre leksaker bl.a. Tekno och Schuco, slitage
Goebel, figurin samt lampfot, H11,5 & 25cm
Lockburk, Kina, 1800-tal, H10cm, nagg samt 2st orientaliska skålar, D8,5cm och 9cm, en med spricka
Stig Lindberg, 2st figuriner, H10cm och 12cm
Wallendorf, figurin, Tänzerin, Art Deco, H9,5cm L23cm
Lalique, 3st figuriner, H4-8cm
Bing & Gröndahl, 4st figuriner, H8-12,5cm, 2st 1:a sortering resp. 2st 2:a sortering
Wallendorf, 2st figuriner, H14 & 16cm, Schaubach figurin H14cm samt Tengra figurin H22cm
8st miniatyrer bl.a. Carl Harry Stålhane, John Andersson, H3,5 & 8cm, en med mynningsnagg
Swarovski, 8st figuriner, H4-6,5cm, medföljande 7st spegelglas underlägg, någon med små nagg
Berndt Friberg Gustavsberg miniatyr H2,5cm samt Carl Harry Stålhane Gustavsberg 2st miniatyrer H3,5cm
Stig Lindberg, Gustavsberg kanna, Pall, H20cm, mynning med glasyrnötningar samt små fotringsnagg
Wallendorf, 6st figuriner, H9,5-23,5cm
Eva Staehr-Nielsen, figurin, H20cm, Schaubach, figurin, H17cm samt Kunglig Dansk, figurin, H10,5cm, 1:a sortering
Ingeborg Plockross, Kunglig Dansk, figurin, mor med barn, 1:a sortering H22cm
Bing & Gröndahl figurin 1:a sortering H17,5cm, 5st Goebel figuriner H12cm samt Gerold porslin 2st figuriner H14 & 22cm
Lalique, figurin, Leda och Svanen, H12cm
Figuringrupp, rokoko stil, Tyskland, H21cm, fotring med tillverkningsdefekt samt en fot med lagning
Fritz Heidenreich, Rosenthal, fågel, tjäder, H18cm
Ganesha, elefant-gud, silver, H6,5cm, vikt 42g samt buddha Japan, metall, botten med märkning, H8,5cm, ytslitage
Hummel figurin H18cm samt Lladro figurin H29cm
Kunglig Dansk figurin H25cm samt Bing & Gröndahl figurin H15cm, 1:a sortering
Michael Ahlmann resp. Ingeborg Plockross, Kunglig Dansk, 2st figuriner, Mary H19cm samt Happy Trio H20cm, 1:a sortering
Bing & Gröndahl figurin H13cm, 1 par figuriner Ryssland H14cm, Rosenthal fjäril H5cm, lockaskar, m.m.
Kunglig Dansk, 2st isbjörnar, 2:a sortering H14 & 16cm
Kunglig Dansk 2st figuriner H12 & 13cm samt Bing & Gröndahl 2st figuriner H14 & 17cm
Stig Lindberg, Gustavsberg vas, Reptil, H31cm
Karl Ens figurin, 2 fåglar på gren, H14,5cm L29cm samt Royal Dux figurin, H15cm
Bing & Gröndahl 4st fåglar, 1:a sortering H5,5-11,5cm
Lalique, figurin, H14cm
Hummel 4st figuriner, H6, 7 & 16cm
Lalique, figurin, Leda och svanen, H12cm
Lalique, 2st fåglar, H8cm
Dahl Jensen 2st figuriner, Pekingeser nr. 1337 H11,5cm samt Flicka med spann nr. 1151 H10cm, båda 1:a sortering
Tekanna, Kina, med fohundar samt kalligrafi, 1800-tal, H9,5cm, liten bottenspricka, lockknopp med nagg
Bertil Vallien, Kosta Boda, 12st champagneglas, Chateau, H22,5cm, 2st med mynningsnagg
Erika Lagerbielke, Orrefors glasservisdelar, Intermezzo, 10st vinglas H22cm, 4st champagneglas H25cm
Goebel, 2st väggreliefer, 13x13cm och 12x15cm samt figurin, H5cm
Skål Japan H6cm D10cm, väggvas sannolikt Japan H14,5cm samt 2st orientaliska fat L13cm
Erik Nielsen, Kunglig Dansk 2st figuriner, gris och hund, 1:a sortering, H6 & 7cm
Lisa Larson, Gustavsberg figurin, Nils, H13cm samt Edward Lindahl, Gustavsberg fågel, H6,5cm
Rosenthal, 4st figuriner, H4cm-6cm
Johansfors, 7st remmare, H21cm
5st miniatyrer bl.a. Kunglig Dansk, Rörstrand, Höganäs, m.m, H3-9cm
Gullaskruf, 12st remmare, H20cm, ett glas med blomskada
Lockurna, Kina med växtdekor samt lock med fohund, 1900-tal, H32cm, glasyr spricka på livet/thin crack on body
Kjell Janson, skulptur, keramikfiskar på aluminiumsockel, L38cm
Bengt Edenfalk, Skruf, skulptur i glas på träsockel, H59cm, sockel med fläckar och fanerskador
Lalique, bordslampa, H24cm
Alice Nordin, Ipsens enke, figurin, H11cm, Karl Ens, figurin, H11cm samt Bing & Gröndahl, figurin, H10,5cm, 1:a sortering
REX, figuringrupp, fågelpar, Spanien, H33cm
Gunnar Hansson Lomma vas H20,5cm samt tekanna
Lockurna, Kina med växtdekor 1800-tal, lock med lagningar och skador, H25cm D23cm
Fat samt 3st tallrikar, Imari Japan 1800/1900-tal, D21,5 & 30cm, 2 tallrikar med nagg
Kunglig Dansk, Musselmalet, skål på fot, H15cm D22cm, skål D16cm samt Bing & Gröndahl, Sommerfugl, underfat, D13cm
Spiralglas, gröntonat, sannolikt Trelleborg, H50cm
Georg Jensen ljusstake H22,5cm samt Nao figurin H23cm
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda vas H22cm samt glas H25cm
Monica Backström, Kosta Boda vas, signerad, H36cm samt Holmegaard vas H40cm